Alarmujący spadek populacji dużych ssaków w Afryce

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy niedawno opublikowali szokujące badanie, które ujawnia, że populacje dużych ssaków w Afryce gwałtownie spadły o 98% w ciągu ostatnich 100 lat. Badanie, które ukazało się w prestiżowym czasopiśmie Biological Conservation, zwraca uwagę na fakt, że spośród 74 gatunków dużych ssaków żyjących w Afryce, aż 59 jest obecnie zagrożonych.

 

 

Nie jest tajemnicą, że duże ssaki odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów Afryki. Wspierają różnorodność biologiczną, przyczyniając się do rozsiewania nasion i dostarczania pożywienia innym zwierzętom. Ich nagły i drastyczny spadek to poważny problem, który ma daleko idące konsekwencje dla całego środowiska naturalnego kontynentu.

 

Naukowcy są zgodni, że główną przyczyną tego niepokojącego trendu jest działalność człowieka. Nieustanne kłusownictwo, niszczenie siedlisk i coraz częstsze konflikty z ludźmi doprowadziły wiele gatunków dużych ssaków na skraj wyginięcia.

 

Spośród wielu gatunków znajdujących się w niebezpieczeństwie, słoń afrykański stanowi szczególnie drastyczny przykład. Populacja słoni na kontynencie zmniejszyła się do zaledwie 415 tysięcy osobników, w porównaniu do około 10 milionów na początku XX wieku. Jeśli aktualny trend będzie trwał, słonie mogą zniknąć z Afryki już w ciągu kilkudziesięciu lat.

 

Niemniej jednak, mimo ciemnej prognozy, nadzieja jeszcze nie jest stracona. Naukowcy są przekonani, że uratowanie dużych ssaków jest możliwe, pod warunkiem podjęcia działań na rzecz ochrony ich siedlisk, walki z kłusownictwem i ograniczenia konfliktów z ludźmi.

 

„Musimy zrozumieć, że duże ssaki są integralną częścią naszej natury i musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby zachować je dla przyszłych pokoleń” – apeluje Jonathan Bale, dyrektor Międzynarodowego Programu Ochrony Słoni. Jego słowa przypominają nam, że z naszej postawy zależy przyszłość tych wspaniałych stworzeń, które są tak nierozerwalnie związane z dziedzictwem naturalnym Afryki.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika KittySlayer

Jesteśmy w trakcie szóstego

Jesteśmy w trakcie szóstego masowego wymierania, przesłanki zostały już z nawiązką spełnione aby obecny okres nazwać właśnie masowym wymieraniem i nikogo nie powinno dziwić, że słonie są gatunkiem zagrożonym wymarciem.

Raport np. Living Planet podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło już 60% gatunków dzikich zwierząt.
Inne żródło mówi, że  w ciągu nadchodzących 100 lat wyginie około 40% gatunków owadów a jeszcze inne żróło czy żródła mówią, że globalnie Ziemia straci w niedalekiej przyszłości aż milion gatunków zwierząt i roślin.

Żyjemy sobie w błogiej nieświadomości tego co nas czeka - jak zakończyły się poprzednie wielkie wymierania? - w dobrym układzie 
przeżywało kilkanaście procent gatunków w czarnym scenariuszu Ziemia straciła aż 95% gatunków zwierząt i roślin - jak destrukcyjne będzie obecne wymieranie - nawet nie będę się starał
określić.

Zostanie zaburzony łańcuch pokarmowy co skończy się wielkim głodem, np. owady to pożywienie dla niezliczonych ilości gatunków ich wyginięcie sprawi, że i żywiące się nimi gatunki wyginą, to kto zapyli np. pola - czeka nas wielki głód i dosłownie walka o ogień, zanikną Państwa, zwycięży instynkt przetrwania, czyli mordowanie się ludzi o pożywienie, kanibalizm, zezwierzęcenie - chciałbym być optymistą odnośnie ludzi na Ziemi ale nie jestem i
górę wezmą pierwotne instynkty przedłużając bycie ludzi na Ziemi albo przeciwnie stając się gwożdziem do naszej trumny.

Jest jednak mała pociecha, ten scenariusz nie ziści się za naszego życia ani naszych dzieci czy wnuków - dalej w przyszłość nie wybiegam.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Skomentuj