Astronomowie odkryli planetę w okolicy Układu Słonecznego

Kategorie: 

Źródło: ESO/L. Calçada

W Proxima Centauri, najbliższym nam układzie planetarnym odkryto kolejną planetę, na której jeden rok trwa zaledwie 5 dni. Co ciekawe, jest to jedna z najlżejszych egzoplanet, jakie dotychczas znaleziono.

 

Najnowszego odkrycia dokonali astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego. Z pomocą teleskopu VLT w Chile zidentyfikowano trzecią planetę w systemie Proxima Centauri. Obiekt o nazwie Proxima d krąży wokół swojej gwiazdy w odległości około 4 mln km - to mniej niż jedna dziesiąta odległości Merkurego od Słońca.


Źródło: Digitized Sky Survey 2

Orbita nowo odkrytej planety przebiega pomiędzy gwiazdą a strefą nadającą się do zamieszkania, czyli obszarem wokół gwiazdy, w którym na powierzchni planety może istnieć woda w stanie ciekłym. Proxima d potrzebuje zaledwie 5 dni ziemskich, aby okrążyć swoją gwiazdę. Obiekt posiada zaledwie jedną czwartą masy Ziemi i tym samym jest jedną z najlżejszych znanych nam egzoplanet.

 

Proxima Centauri znajduje się nieco ponad 4 lata świetlne od nas i jest najbliższa względem Słońca. Gwiazdę odkryto w 1915 roku i po ponad stu latach obserwacji zidentyfikowano już trzy planety. Pierwsza z nich, Proxima b, została zauważona w 2016 roku, a trzy lata później odkryto kolejną - Proximę c. Co ciekawe, egzoplaneta Proxima c to superziemia - w przeciwieństwie do "nowej" Proximy d.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Q

To tylko potwierdza jak

To tylko potwierdza jak powszechne jest istnienie układów planetarnych i jak żadkim "fenomenem" są planety zjnadujące się w tkz: strefie życia z odpowiednio długim czasem obiegu i własnej rotacji. 

Skomentuj