BlackRock i Vanguard inwestują w chiński węgiel ale od innych oczekują wdrożenia korporacyjnej eko-ideologii ESG

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

BlackRock i Vanguard są dwoma z największych funduszy inwestycyjnych na świecie. Obie firmy są znane z wprowadzania standardów ESG (Environmental, Social, Governance) w swoje strategie inwestycyjne. ESG odnosi się do trzech głównych kategorii odpowiedzialności społecznej, które inwestorzy biorą pod uwagę, wybierając spółki do inwestowania: aspekty środowiskowe (E), społeczne (S) i związane z zarządzaniem (G). Okazuje się jednak, że chińskich przedsiębiorstw w które inwestują te fundusze, to po prostu nie obowiązuje!

 

W ostatnim czasie firmy BlackRock i Vanguard - które są współwłaścicielami większości korporacji na kuli ziemskiej - spotkały się z krytyką związaną z ich podejściem do inwestycji w węgiel. Z jednej strony obie firmy zadeklarowały, że unikają inwestycji w amerykański przemysł węglowy ze względu na standardy ESG. Z drugiej jednak strony zainwestowały miliardy dolarów w chińską spółkę o nazwie dosłownie tłumaczącej się na "Chińska Firma Energii Węglowej" - ang: "China Coal Energy Company", nie wyrażając jednocześnie żadnych zastrzeżeń odnośnie do ESG w tym kontekście.

 

Ta sprzeczność jest wyrazem wielkiej hipokryzji, która budzi pytania o autentyczność zobowiązań tych firm wobec standardów ESG. Wydaje się, że zasady ESG mogą być stosowane wybiórczo, w zależności od sytuacji rynkowej i geopolitycznej.

 

Szef BlackRock - Larry Flink -  choć głośno wyrażał swoje poparcie dla standardów ESG, nie odniósł się do tej kwestii w kontekście inwestycji w chińskie przedsiębiorstwa spalające węgiel. To prowadzi do refleksji nad tym, jak standardy ESG są interpretowane i stosowane przez globalne podmioty finansowe.

Wprowadzenie i egzekwowanie standardów ESG nie może być jedynie narzędziem do promowania wizerunku firmy. Muszą one być stosowane konsekwentnie i zgodnie z zadeklarowanymi celami, bez względu na lokalizację czy specyfikę rynku. Inaczej ryzyko utraty wiarygodności i zaufania może prowadzić do długofalowych konsekwencji zarówno dla samych funduszy, jak i dla całego ruchu na rzecz tak zwanego odpowiedzialnego inwestowania.

 

W kontekście globalnych dążeń do zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw, wydarzenia takie jak te, w których uczestniczą BlackRock i Vanguard, pokazują, że to wszystko teatr i ideologia celowo promowana w społeczeństwa zachodnich, ale nie dotycząca innych rynków, co dowodzi, że nie ma to wiele wspólnego z ekologicznym i zrównoważonym podejściem a raczej z polityką i planami podporządkowania ludzkości pod pretekstem ekologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Najlepsze jest w tych

Najlepsze jest w tych działąniach to, że nawet nie są to jakieś dane tajne czy poufne, a społeczeńśtwo i tak daje sobą pomiatać i jest praktycznie w pełni podporządkowane woli kilku ... nie wiem jak ich nazwać.

Kiedyś jak monarcha zaczynał przeginać to była sprawa prosta - kończyło się na środku rynku z użyciem niebezpieczengo narzędzia.

Dzisiaj mamy demokrację, wolność słowa, wolne wybory... i wiele innych pierdół które nijak mają się do rzeczywistości.

Portret użytkownika Drwal

Dlatego mieliśmy teatr w

Dlatego mieliśmy teatr w postaci pandemii i teraz wojny, a w oddali czekają jeszcze zamieszki na tle kulturowym, bo nawet dziecko wie, że jesli sprowadzi się duże grupy młodych, agresywnych mężczyzn z poziomem iq o maksymalnej wartości 80 punktów do obcej kultury to nic dobrego to nie przyniesie - politycy i aktywiści nie są aż takimi idiotami, oni działają na zaplanowany efekt. Chodzi o to, aby wywołać katastrofę/konflikt poważny na tyle, by ludzie bali się o swoje życie i nie zwracali uwagi na to, co jest powyżej pierwotnych potrzeb. Plan III wojny wedlug Protokołów Mędrców Syjonu wszystko to opisuje, dziwny zbieg okoliczności.

Portret użytkownika obserwzrok

Odpowiedż jest w zasadzie

Odpowiedż jest w zasadzie prosta. Dobrobyt zabija w ludziach instynkt samozachowawczy i zdolność samodzielnego myślenia. Dotyczy to społeczeństw zachodnich ale i naszego we wstępnej fazie rozwoju dobrobytu.

Portret użytkownika Drwal

Nie do końca. Dobrobyt

Nie do końca. Dobrobyt uzyskany uczciwą i wymagającą pracą wcale nie musi działać ograniczająco na nasz instynkt samozachowawczy. Problemem jest skrajna nierówność, system oparty na kolestiostwie i układach, postępująca transformacja kapitalizmu w socjalizm, a przede wszystkim przeświadczenie, że pracujesz dla uzyskania majątku, który dla wielu staje sie celem samym w sobie. Nie, pieniądze to powinien być tylko efekt uboczny ciężkiej pracy i wysiłku. Niestety wszystko co wymieniłem wcześniej wykrzywia ten świat i nasze postrzeganie jego.

Portret użytkownika dominikq

rzad znad wisly dekretem

rzad znad wisly dekretem rozporzadzenie uchwala i czyms tam podobnym wskarze kilka podobnych decyzji bez zadnej ustawy wall street dojcz frankfurt london city lezy i kwiczy ale nie watykan wiec to bezcelowe,

w odpowiedzi na tytul artykulu dano: to wina putina, szantazuje cywilizowany swiat bo mu sie rosja sypie,

Portret użytkownika syriues

Na zdjeciu widac Guangzhou.

Na zdjeciu widac Guangzhou. Wielkie miasto.To ich swiecaca wieża. Niebywałe, ze tam byłem. 

Co do bogaczy i ich firm,to jasne jest ,ze nas w konia robią. Niszcza nas ,ziemie i udaja ze to nasza wina.

Tych sk.......w powinno sie wybić, bo to oni stworzyli ten system,gdzie biedni są biedni i nie mogą być średni lub tacy sami.

Ten wyzysk,to wielka niesprawiedliwość i chamstwo.Niektorzy nie powinni być bogaci,a bogactwo powinno byc zabierane i dzielone na wszystkich by było sprawiedliwie i jednakowo.

Skomentuj