Chińscy naukowcy opracowali kwantową komunikację satelitarną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chińscy naukowcy osiągnęli kamień milowy w komunikacji kwantowej. Para splątanych fotonów została przesłana na odległość 1200 kilometrów za pomocą satelity uruchomionego w sierpniu 2016 roku. Dla porównania, poprzedni rekord komunikacji kwantowej wynosił około 100 kilometrów.

 

Zespół naukowców dokonał transmisji z pomocą satelity kwantowego Micius do trzech stacji naziemnych oddalonych o jeden kilometr od siebie. Satelita posiada system laserowy oraz rozdzielacz wiązki, który tworzy dwie odrębne polaryzacje światła. Fotony oscylowały tylko w dwóch możliwych kierunkach - jeden do transmisji, zaś drugi do jego odbioru.

Satelita jest obsługiwany przez Chińską Akademię Nauk, jednak projekt ma charakter międzynarodowy. Europejską stację odbiorczą nadzoruje Uniwersytet Wiedeński oraz Austriacka Akademia Nauk. Sukces Chińczyków może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do powstania azjatycko-europejskiej sieci kwantowej.

 

Satelita był nie tylko wyzwaniem technologicznym, ale także zaawansowanym eksperymentem fizycznym. Maszyna przetestowała splątanie kwantowe, znane również jako nierówność Bella i udowodniła, że to "upiorne" zjawisko jest prawdziwym fenomenem we Wszechświecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika ???

Sa lepsze "fenomeny" których

Sa lepsze "fenomeny" których na codzień się nie widuje, mimo że nas otaczają.

Co po tych "zabaweczkach" jak, są głownie zarezerwowane dla "elit" a reszta robi za zmieszane baranki, w błednym kole własnej rzeczywistości, nie wiedząć "jak to zrobić" czytajać ciągle powtarzane definicje naukowe i nie tylko, tylko w innej formie, aby zrobić różnicę.

Ale nazwy pojęć i mechaniki to mistrzostwo... z nich można nic się nie dowiedzieć... wiedza ma cenę, a cena = cel Sad

Portret użytkownika ajwaj

Jak taki przesył informacji

Jak taki przesył informacji działa? No bo mamy dwa fotony splątane i jedynie co wiemy to to, że jeden ma odwrotny stan do drugiego, ale nie wiemy który jest który. Załóżmy, że jeden przesyłamy do odbiorcy drugi mamy u siebie...i co dalej?! Jeżeli odbiorca pierwszy sprawdzi stan swojego - nadawcy automatycznie ustawi się na przeciwny. I odwrotnie. I jak w taki sposób przesłać wiadomość?
Czy nie musi równolegle iść od nadawcy dodatkowa, "normalna" informacja mówiąca, że "ten foton teraz odczytany ma właściwy stan", albo "teraz odczytany foton ma odwrotny stan"??

Skomentuj