Co myślą naukowcy o pierwszym teście na ludziach chipu Neuralink Elona Muska?

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Neuralink, firma, z którą przedsiębiorca Elon Musk ma nadzieję zrewolucjonizować interfejsy mózg-komputer (BCI), po raz pierwszy wszczepiła człowiekowi urządzenie „czytające w myślach”. Musk ogłosił to w tweecie opublikowanym 29 stycznia br. Niektórych niepokoi jednak brak przezroczystości wokół implantu, który ma zapewniać możliwość sterowania urządzeniami za pomocą myśli. Reakcje naukowców i ekspertów na to wydarzenie podsumowują redaktorzy medialni Nature.

 

 

BCI rejestrują i odszyfrowują aktywność mózgu, dzięki czemu sparaliżowana osoba może za pomocą umysłu sterować komputerem, ramieniem robota, wózkiem inwalidzkim itp. Oprócz urządzenia Neuralink w fazie opracowywania są inne modele, niektóre zostały już przetestowane na ludziach.

 

Badacze zajmujący się neurotechnologią obawiają się prób Neuralink.

 

„Mam nadzieję, że pokażą, że ich rozwój jest bezpieczny. I że będzie skuteczny w pomiarze sygnałów mózgowych – w perspektywie krótkoterminowej, a co najważniejsze, długoterminowej” – mówi Mariska Vanstenzel, neurobiolog z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Utrechcie w Holandii i prezes międzynarodowego stowarzyszenia BCI.

 

Środowisko naukowe jest zawiedzione brakiem szczegółowych informacji na temat eksperymentu. O jego rozpoczęciu poinformował dopiero tweet Muska. Głównym źródłem informacji była krótka broszura dotycząca badania, zapraszająca zainteresowanych do wzięcia w nim udziału. Brakuje jednak szczegółów, takich jak miejsce wszczepienia implantów i konkretne wskaźniki, które zostaną ocenione w badaniu, mówi Tim Denison, neuroinżynier z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii.

 

Badanie nie jest zarejestrowane na stronie ClinicalTrials.gov, repozytorium internetowym prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych. Wiele uniwersytetów wymaga, aby autorzy zarejestrowali swoje badanie i protokół z niego w takim publicznym repozytorium przed rekrutacją uczestników. Wiele czasopism medycznych publikuje wyniki dopiero po rejestracji, zgodnie z zasadami etycznymi ochrony dobrowolnych uczestników eksperymentów klinicznych.

 

Neuralink z siedzibą we Fremont w Kalifornii nie odpowiedziała na prośbę Nature o komentarz na temat powodów, dla których nie zarejestrowała swoich badań w witrynie. Nature porównuje implanty Neuralink z innymi technologiami BCI i bada, w jaki sposób badanie wpłynie na rozwój BCI i dlaczego naukowcy są zaniepokojeni.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj