Deszcz gwiazd w maju - nadchodzą Akwarydy, niezwykłe widowisko na naszym niebie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Już wkrótce, bo na początku maja, mieszkańcy Polski będą mogli podziwiać na niebie spektakularne widowisko - deszcz gwiazd zwany Majowymi Akwarydami. To coroczne zjawisko astronomiczne, które przyciąga wielu miłośników obserwacji nieba.

 

Źródłem tego zjawiska jest ślad pyłowy pozostawiony przez słynną Kometę Halleya. Ziemia co roku w tym czasie przecina tę smugę, co powoduje, że na niebie pojawiają się liczne rozbłyski meteorytów.

 

Obserwacje Majowych Akwarydów można prowadzić od 19 kwietnia do 28 maja, jednak szczyt aktywności roju meteorów przypada w nocy z 6 na 7 maja. Według Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej, w szczytowym momencie można spodziewać się nawet do 50 meteorów na godzinę. Astronomowie określają to zjawisko jako "piękne i bogate w rozbłyski".

 

Radiant, czyli obszar na niebie, z którego zdają się wylatywać meteory, znajduje się na wschodzie, poniżej jasnej gwiazdy Altair. Najlepsze warunki do obserwacji będą panować w godzinach przed świtem, między 2:00 a 4:00 czasu lokalnego, z dala od miejskiego oświetlenia.

 

Majowe Akwarydy to szybkie i jasne meteory, które pozostawiają długie ślady na niebie. Obserwatorzy z półkuli północnej będą mogli podziwiać je nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji tego zjawiska panują na półkuli południowej.

 

Warto podkreślić, że Akwarydy nie są jedynym rojem meteorów pojawiającym się w tym okresie. Jesienią, gdy Ziemia przecina smugę pyłu pozostawioną przez Kometę Halleya, można zaobserwować inny rój - Orionidy. Kolejne pojawienie się samej Komety Halleya na niebie ziemskim nastąpi dopiero w 2061 roku.

 

Obserwacja Akwarydów to doskonała okazja dla miłośników astronomii, by podziwiać piękno nocnego nieba. Warto zaplanować wyprawę w odpowiednie miejsce, z dala od miejskiego zgiełku i sztucznego oświetlenia, by w pełni cieszyć się tym naturalnym spektaklem.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj