Do 2060 roku masa odpadów w oceanie przekroczy masę wszystkich wielorybów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W ostatnich sześciu dekadach konsumpcja plastiku na świecie wzrosła o blisko 5000%. Przemysł tworzyw sztucznych zyskał miano jednego z głównych napędów wzrostu globalnego PKB. Mimo to, niepohamowany wzrost zanieczyszczenia plastikiem stanowi zagrożenie dla ekosystemu i bioróżnorodności naszej planety. Zgodnie z raportem Centrum Zrównoważonego Rozwoju, przynależącego do szwajcarskiego banku Credit Suisse, jeżeli obecne trendy utrzymają się, do 2060 roku masa plastikowych odpadów w oceanach przewyższy łączną masę wszystkich wielorybów.

 

Plastik, lekki, wytrzymały i długowieczny, jest doskonałym materiałem do szerokiej gamy zastosowań, od opakowań po elektronikę, medycynę i transport. Mimo to, użycie plastiku niesie ze sobą również poważne negatywne konsekwencje dla środowiska. Wiele rodzajów tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji, trwając w naturze przez setki lat. Plastikowe odpady często kończą swój żywot w oceanach, gdzie stanowią zagrożenie dla życia morskiego i zanieczyszczają wodę. Mikrocząsteczki plastiku mogą dostać się do łańcucha pokarmowego, zagrażając zdrowiu ludzkiemu.

 

Raport Centrum Zrównoważonego Rozwoju Credit Suisse przewiduje, że jeżeli obecne tendencje się utrzymają, do 2060 roku roczna ilość plastikowych odpadów prawie podwoi się, z 350 milionów ton do 670 milionów ton. Zdaniem ekspertów, wzrost PKB per capita jest kluczowym czynnikiem przewidywanego globalnego wzrostu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

 

Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu plastikiem, konieczne są działania na poziomie globalnym oraz lokalnym. Są to między innymi: redukcja konsumpcji plastiku i zastąpienie go materiałami bardziej przyjaznymi dla środowiska, rozwijanie i wdrażanie technologii przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznymi, edukacja społeczeństwa w zakresie segregacji odpadów i recyklingu, oraz legislacyjne ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

 

Następuje prawdziwa plastikowa apokalipsa, która stanowi poważne zagrożenie dla naszej planety. Musimy podejmować globalne działania, aby ograniczyć wykorzystanie tworzyw sztucznych, a także rozwijać nowe technologie recyklingu. Każda osoba ma również wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem, na przykład przez ograniczenie używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Przyszłość naszej planety zależy od decyzji, które podejmiemy teraz.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

SKOROŚ TAKI PRAWNIK : W

Skoroś taki prawnik : w " Konstytucji , której tak bronicie, w której Prezydent RP ma prerogatywę "prawa łaski" niegdzie nie ma napisane, że wyrok ma/musi być "prawomocny", żeby mógł skorzystać ze swojego przywileju. Kilka dni temu potwierdził to TK , w skałdzie "nie tylko " z sędziów z PISu.

Więc myśl,zanim coś skopiujesz , bo inaczej to reprezentujesz poziom Szczerby i Jońskiego.

Chcesz "sędziokracji" , to ją sobie hoduj. Efekt będzie oczywisty, to będzie karykatura "demokracji".

Portret użytkownika BG-OG

Przeciez Komisarze Ludowi (

Przeciez Komisarze Ludowi ( fajna nazawa) z Eurokołchozu, zapowiedzieli z rok temu, że w UE do 2050 r produkcja plastiku wzrośnie o 50 %. Przecież niemiecki przemysł produkcji granulatu do wytwarzania styropianu i plastiku , oberwać Fit55 nie może.

Skomentuj