Głęboka stymulacja mózgu szybko łagodzi depresję odporną na leki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania potwierdziły skuteczność głębokiej stymulacji mózgu w walce z depresją. Naukowcy odkryli, że stymulacja konkretnego obszaru ludzkiego mózgu natychmiast łagodzi depresję lekooporną i zidentyfikowali mechanizm, który pozwala badać skuteczność tej metody.

Badania nad głęboką stymulacją mózgu ujawniły potencjał tej metody w walce z różnymi zaburzeniami neurologicznymi, w tym również depresji. Najnowszy eksperyment szczegółowo ujawnił, w jaki sposób stymulacja prądem elektrycznym ma działania przeciwdepresyjne.

 

Naukowcy z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku sprawdzali, jak głęboka stymulacja mózgu może wywoływać szybkie i powtarzalne efekty u osób cierpiących na depresję oporną na leczenie. W ramach badań, ośmiu pacjentom wszczepiono elektrody w tzw. obręczy przykrańcowej (subcallosal cingulate). Region mózgu odgrywa główną rolę w depresji. Zespół stymulował ten obszar przez jedną godzinę.

"Na ogół uważamy, że leczenie depresji trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, aby wykazać stabilne i znaczące zmiany w podstawowych cechach klinicznych choroby. To badanie pokazuje powtarzalne i spójne zmiany w odczycie mózgu w ciągu pierwszych minut zoptymalizowanej stymulacji na sali operacyjnej u poszczególnych pacjentów" - powiedziała Helen S. Mayberg, główna autorka badania.

 

Naukowcy zarejestrowali aktywność elektrofizjologiczną i za pomocą algorytmu uczenia maszynowego monitorowali sygnały elektryczne występujące między neuronami głęboko w mózgu. W ten sposób udało się zaobserwować nagłą zmianę w mózgu w postaci osłabienia fal beta w miejscu stymulacji, a natychmiastowe zmiany korelują ze znacznym osłabieniem depresji nawet po tygodniu od wykonania tego zabiegu.

Eksperyment dostarczył dowodów na to, że zmiany stanu mózgu, które pojawiają się niemal natychmiast po zainicjowaniu głębokiej stymulacji mózgu, mogą służyć jako obiektywny biomarker. Z jego pomocą naukowcy mogą śledzić skuteczność stymulacji w walce z depresją. Badania monitorujące te biomarkery są w toku, a naukowcy poszukują aktualnie nowych uczestników do badań fazy II.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"W Polsce Rozpoczął Się Sezon

"W Polsce Rozpoczął Się Sezon Na Grzyby Halucynogenne"
Wrzesień – listopad to miesiące, w których w Polsce rosną grzyby halucynogenne. Na Dolnym Śląsku "Łysiczka Lancetowata" - (Psilocybe Semilanceata) zawierająca psylocybinę rośnie prawie na każdej dzikiej łące.
W Polsce rośnie kilka odmian tego kilkucentymetrowej wielkości grzybka. Psylocybina jest substancją psychoaktywną powodującą silne halucynacje. Zjedzenie od pięciu do 200 grzybów powoduje barwne wizje. W Wielkiej Encyklopedii Narkotyków rozdziałowi grzybów poświęcono aż kilka stron. Do tej pory psylocybina (fosforan 4-oksy-N,N-dimetylotryptaminy) jest najmniej zbadanym narkotykiem na świecie.
http://www.echosredzkie.pl/wiadomosc/11479,w-polsce-rozpoczal-sie-sezon-na-grzyby-halucynogenne. 

 

Portret użytkownika tubylec

Równie dobrze na poprawę

Równie dobrze na poprawę nastroju działa niewielka ilość muchomora czerwonego. Oprócz tego że poprawia nastrój to zwiększa wytrzymałość fizyczną i psychiczną, usuwa też zbędne i uporczywe myślociągi, przez co myśli się klarowniej. Pisząc "niewielka dawka" mam na myśli mikrodawkowanie suszu od 0,3 - 1 grama.

Portret użytkownika obserwator62587

baca często widzę Twoje

baca często widzę Twoje komentarze na tym portalu. strasznie cyniczne tyko że bez polotu, nie mające żadnego związku z artykuami. Ale to chyba lepiej że Twój cynizm i rozgoryczenie możesz tutaj "pokazywać światu" a nie  ludziom z którymi przebywasz na codzień albo od święta... wszystkiego dobrego!

Skomentuj