Globalne ocieplenie zwiększa liczbę występowania tęczy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Obliczenia przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że pod koniec XXI wieku tęcze będą pojawiać się średnio o pięć procent częściej niż na początku wieku. Ich liczba wzrośnie szczególnie zauważalnie na podbiegunowych szerokościach geograficznych i obszarach górskich, chociaż w regionach suchych, wręcz przeciwnie, zmniejszy się.

 

Tęcze powstają w wyniku załamania i odbicia promieni słonecznych przez wilgoć zawieszoną w powietrzu. Jednocześnie zmiany klimatyczne prowadzą do akumulacji dużych ilości wody w atmosferze, zwiększonego zachmurzenia i opadów. Dlatego geografowie z University of Hawaii w Manoa zasugerowali, że wraz ze wzrostem globalnego ocieplenia liczba tęcz, które można zaobserwować na niebie, wzrośnie. Ich artykuł został opublikowany w czasopiśmie Global Environmental Change.

 

Camilo Mora i jego koledzy wykorzystali dane zgromadzone na stronie największego hostingu zdjęć Flickr. Naukowcy zebrali dziesiątki tysięcy obrazów tęczy i posortowali je według daty i lokalizacji. Wiązały się z nimi archiwalne informacje o poziomie opadów, zachmurzeniu i położeniu słońca nad horyzontem. Na podstawie tych informacji przeszkolono model do przewidywania wyglądu tęczy. W końcu wykorzystano go do danych opisujących przyszłe warunki klimatyczne w różnych regionach planety.

 

Praca wykazała, że ​​pod koniec stulecia tęcze będą pojawiać się średnio o pięć procent częściej niż na jego początku. Największego wzrostu można spodziewać się w rejonach, w których wilgotność powietrza będzie szczególnie silnie rosła – przede wszystkim na wyspach, a także na terenach północnych i wysokogórskich, gdzie śnieg będzie padał rzadziej, a deszcz częściej niż dotychczas. Z drugiej strony w wielu regionach południowych, które staną się bardziej suche, tęcz będzie mniej.

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Bo naturalną koleją rzeczy

Bo naturalną koleją rzeczy wycinka lasów zmniejsza parowanie wody a co za tym idzie wilgoci w powietrzu czyli atmosferze - debili trzeba jednak zamykać albo wysyłac na resocjlizację na syberię - może wkrótce za te wakację tych debili nie trzeba będzie płacić a wyślą ich do konceptu dbania o stabilność tajgi i tundry.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika moon fake

Tu się nie zgodzę. Wycinka

Tu się nie zgodzę. Wycinka lasów i jakakolwiek degradacja terenów zielonych- łąk, a nawet trawników, zmniejsza zatrzymywanie wody przy gruncie a do tego Słońce je wysusza a to powoduje szybkie zwiększanie różnic wilgoci i to stąd biorą się gwałtowne zjawiska pogodowe. Nie mówiąc o tym że przede wszystkim las jest buforem i obustronnym radiatorem (patrz gałęzie ale i korzenie) między gruntem a atmosferą. Przykładowo więcej wilgoci to większa wysokość i większy grad bo im wyżej tym zimniej. Wielki grad jest z powodu dużo większych różnić temperatury w powietrzu, a więc większych turbulencji, a więc większych wysokości. A z bardzo wysoka spadnie bardzo wielki grad. Można powiedzieć że jeśli nic się nie zmieni to kule wielkości pilki do nogi na ten glupi ludzki łeb zaczną w końcu spadać a tornada wyrywać miasta z "korzeniami".

Portret użytkownika moon fake

Ok. Chodzi nam o to samo. Las

Ok. Chodzi nam o to samo. Las jest regulatorem wilgotnosci atmosfery pomiędzy Ziemią a krańcem ważnej dla nas troposfery. Najważniejszym procesem w troposferze jest mieszanie się powietrza wskutek porannej konwekcji (czyli ruchów pionowych ogrzanego porannym słońcem powietrza).

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Kwazar

Czyli zwiększająca sie liczba

Czyli zwiększająca sie liczba tęczy w przedzień globlnej katastrofy, świadczy o tym, że ten judo wszechmogący już nic nie może i pomoże, oprócz tęczy, Tęcza ma przypminać tym NIELICZNYM co przeżyją ten ZAWAŁ GLOBALNY że jego partia znowu może rządzić :))) 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q.

Mylisz pojecia. Tęcza

Mylisz pojecia. Tęcza powstaje gdy w powietrzu są kropelki wody a to oznacza także mgłę z której nigdy deszcz nie spadnie. Nikt nie powiedział, że będzie częściej padało - tylko że częściej tęczę zobaczymy.. a to duża różnica.

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj