Gwałtowna erupcja wulkanu błotnego na Tajwanie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W piątek rano w pobliżu lokalnej świątyni w Wandan w hrabstwie Pingtong na Tajwanie, wybuchł wulkan błotny, unosząc nad ziemią dużą ilość błota, które spływało na pobliskie drogi i pola.

Erupcja, druga od października 2021 r., miała miejsce około 6 rano czasu lokalnego. Wystąpiła w pobliżu świątyni Huang Yuan Sheng Tian (皇源聖殿), otoczonej polami uprawnymi, w wiosce Wannei we wschodniej części hrabstwa niedaleko Kaohsiung.

 

Emisja z wulkanu osiągnęła wysokość parterowego domu, a aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się błota na pobliskie pola ryżowe, sprowadzono koparki, aby skierować je  do rowów melioracyjnych.

Zwykle rozpalany jest ogień, aby przyspieszyć uwalnianie się gazu ziemnego, ale ponieważ erupcja miała miejsce w pobliżu świątyni, wioska postanowiła pozwolić gazowi na ucieczkę na własną rękę bez wzniecania pożaru.

 

Wulkan błotny Wandan Mud Volcano zwykle wybucha od jednego do trzech razy w roku, przy czym erupcje mają miejsce głównie w Wannei lub innych pobliskich wioskach. Około 90 minut po wybuchu wulkanu błotnego hrabstwem wstrząsnęło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 i niektórzy zastanawiali się, czy te dwa zjawiska naturalne są ze sobą powiązane.

Eksperci są sceptyczni co do takiego związku bo trzęsienie miało miejsce w wodach 30 kilometrów od wybrzeża Tajwanu i było spowodowane osiadaniem i kompresją płyt tektonicznych w obszarze podwodnego grzbietu Pingtung, a erupcja wulkanu błotnego była stosunkowo płytkim zjawiskiem geologicznym wynikającym z przesączania się gazu ziemnego przez szczeliny podziemne i reakcji chemicznej z wodami gruntowymi i skałami, tworzącymi wrzące błoto, i nie było to związane ze zdarzeniami sejsmicznymi, które miały miejsce ponad 100 km dalej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pabloS

Napisali to tak, jakby to nic

Napisali to tak, jakby to nic dziwnego że nagle wybił na terenie zabudowanym. Jakby nie pierwszy raz się to zdarzyło.??? Najprawdopodobniej ma to dużo wspolnego ze "starożytnymi" (być może)sztolniami, niesłusznie nazywanymi sinkholami, lub lejami krasowymi. 

P.S. Uzasadnianie minusów mile widziane, bo inaczej wychodzi na to, że "bo tak".

Portret użytkownika spokoluz

Gaz ziemny regularnie 1-3

Gaz ziemny regularnie 1-3 razy w roku wydobywa się przez szczeliny - niech zrobią odwiert i pozyskują gaz zamiast kupować .

Normalnie to podpalają - a gdzie ekooszołomy są ! Przecież to jest bezcelowa emisja CO2 !

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

O takich przedsięwięciach

O takich przedsięwięciach decyduje opłacalność . A w pobliżu wulkanu to raczej niefortunna lokalizacja na odwierty. Lepiej powiedz czemu przy wiertniach ropy naftowej i rafineriach niemal nieustannie płonie "znicz" - gaz spalany na wysokim kominie ? Czemu go nie wykorzystują do podgrzewania czegoś (w rafinerii), czy napędu jakiegoś generatora , czegokolwiek byleby go nie spalać bezproduktywnie ? Tam jest marnotractwo .

Skomentuj