Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał najważniejszy manewr misji

Kategorie: 

Źródło: NASA

James Webb Space Telescope wystartował z Gujany Francuskiej 25 grudnia na szczycie rakiety Ariane 5. Około 27 minut później, odłączył się od rakiety i rozmieścił swój panel słoneczny, który napędza jego systemy napędowe i komunikacyjne, a także instrumenty naukowe. Niedawno, osiągnięto nowy kamień milowy jego podróży.

 

Kontrolerzy zakończyli rozmieszczanie gigantycznej osłony słonecznej. Bariera wielkości kortu tenisowego, chroni czułe instrumenty teleskopu przed potężnym promieniowaniem słonecznym. Tarcza składa się z pięciu warstw lekkiego materiału termicznego o nazwie Kapton. Manewr rozpoczął się 3 stycznia i był to najbardziej krytyczny moment dla misji teleskopu Jamesa Webba.

Oprócz planowanych manewrów inżynierowie NASA musieli dostosować się do zmieniających się warunków na pokładzie JWST, takich jak dostrajanie systemów zasilania i uwzględnienie wyższych niż oczekiwano temperatur wewnątrz silników osłony przeciwsłonecznej z powodu padającego światła słonecznego.

„Mieliśmy tydzień, aby zobaczyć, jak faktycznie zachowuje się obserwatorium w kosmosie. Nie jest niczym niezwykłym poznanie pewnych cech statku kosmicznego, gdy jesteś w locie.” – powiedział Mike Menzel z NASA Goddard Space Flight Center.

Po rozłożeniu osłony, kolejnym zadaniem jest rozmieszczenie zwierciadeł teleskopu. Najpierw 7 stycznia przed zwierciadłami głównym zostanie wysunięty odbłyśnik wtórny, a następnie 8 i 9 stycznia rozłożone zostaną zwierciadła główne o szerokości 6,5 metra. Następnie JWST przejdzie do punktu L2 do końca stycznia. Teleskop będzie następnie dostrajał swoje instrumenty przez dodatkowe pięć miesięcy, nim będzie gotowy do ukazania ludzkości pierwotnego wszechświata.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Wieża sięgająca nieba to

Wieża sięgająca nieba to winda kosmiczna. Jako, że ludzie są blisko tego osiągnięcia to próbują nas znowu przyblokować, tylko tym razem pod pretekstem walki ze zmianami klimatycznymi.

Portret użytkownika demodemo

W jakiej pozycji w stosunku

W jakiej pozycji w stosunku do naszej matki ziemi został umieszczony ten teleszkop ?

Jeśli tyłem do słońca to przodem do czego ?

Jeśli tyłem do słońca na stałe z osłoną przeciwsłoneczną chroniącą przed promieniowaniem słonecznym z tyłu to , w jakim którym kierunku zwrócone będą żwierciadła - sytuacja dość skomplikowana - nie skądże.

Nie znamy położenia teleszkopa w stosunku ziemia , słońce , gwiazda polarna , droga mleczna itd...

Jeśli teleszkop bedzie nieruchomy na orbicie ziemi tyłem do słońca to - musi być przodem do ziemi.

Jeśli będzie przodem do ziemi to będzie badał kosmos w zmiennych warunkach - codziennie inny kawałek kosmosu bo ziemia krąży wokół  słońca.

Jak w takich warunkach może ten teleszkop pozyskać dane o pierwotnym wszechświecie w ciągle zmiennych warunak badania.

Odbłśnik wtórny a w środku tarczy nadajnik . Proste rozumowanie - nadajnik wysyła wiązkę energii ( jakiejkolwiek ) do odbłyśnika wtórnego na wysięgniku . Odbłyśnik wtórny odbija wiązkę na lustra czaszy tarczy a ta dalej w konkretne miejsce na - NA ZIEMI !!! ( teleszkop test tyłem do słońca czyli przodem do ziemi !!!

Odbłyśnik wtórny jest daleko od lustra czaszy ( anteny satelitarne mają odbiornik proporcjonalnie bliżej czaszy i czasza jest bardziej wklęsła ) czyli nie rozprasza odbitego sygnału czy energii ale ją koncetruje na jakimś obszarze ziemi - czyli jak wpis poniżej broń w otoczce naukowego podejścia dla głupiego plebsu , który nic nie analizuje tylko żre, śpi i podczas rozmowy z Tobą jest k...a geniuszem i udowadnia Tobie , że jesteś głupcem.

Możecie minusować - proszę bardzo - jednak przeanalizujcie to inaczej w odpowiedzi ale tak aby waszego wpisu nie dało rady podważyć.

Teleszkop zawsze będzie zwrócony w stronę ziemi na stałej orbicie w stosunku do słońca i obserwował obracającą się ziemię od stony oświetlonej przez słońce bo ma tarczę ochronną przed promieniowaniem słonecznym z tyłu od strony słońca. Obszar aktywności najwięszej na ziemię będzie zależał od pory roku czyli kąta nachylania ziemi w stosunku do słońca - czym bardziej prostopadłe tym gorzej dla tych rejonów. Zimą będzie u nas aktywność tego cuda mniej odczuwalna. Kto wie czym jest ta tarcza ochronna przed promieniowaniem słonecznym - może jest to mata przechwytująca promieniowanie i ładuje tą energią nadajnik w środku czaszy aby tym promieniowaniem udowodnić komuś na ziemi , że go usmażą .

Efekt uboczny - zdjęcia i dane z kosmosu w przerwach pomiędzy dawaniu dowodów .

 

 

Portret użytkownika demodemo

Może mam głowę po to aby

Może mam głowę po to aby deszcz na szyje nie padał ale wikipedalia od dawna nie jest źródłem wiarygodnych danych.

To , że coś tam napisali to nie znaczy , że jest to prawda - NASA również wylądowała na księżycu w 1969 r przy technologii z tamtego okresu. Filmy , które nakręcili z "księżyca" są teraz podstawą do obalania tego wydarzenia.

Dlaczego teraz nie mogą wysłać misji załogowej na księżyć skoro technologia poszła setki razy do przodu ? Przeszkoda to pas Van Allena.

W program jest umoczona NASA a to już zalatuje .

Każdy program kosmiczny jest wojskowy ( obojętne usa , rosja, chiny itd.. ) każdy satelita ma działanie uboczne - obserwowanie pogody , system lokalizacyjny cywilny , telekomunikacja TV a wszystko " to dla nas aby nam się lepiej żyło".

Że jeszcze ktoś wierzy w to , że oni ( władza i kas(t)a ) coś dla nas robią ( podatników=niewolników ).

cyt - "Teleskop umieszczony tyłem do słońca jest jednocześnie tyłem do ziemi ! " jednak nie w jednym miejscu bo bedzie krążył wokół L2 tylko po co skoro nieruchomy w punkcie L2 w cieniu ziemi miałby stabilną pozycję do pracy.

Pozycję takich obiektów zawsze można zmienić w zależności do czego dany obiekt będzie potrzebny . Można go wyłączyć ( awaria itp..) na niby dla plebsu a wykonywać nim inny rodzaj misji głównego przeznaczenia.

 

Portret użytkownika Quark

No i znowu trzeba Ci

No i znowu trzeba Ci tłumaczyć oczywistą "oczywistość". Cokolwiek umieszczone w całkowitym bezruchu wobec słońca zostanie przez nie przyciągnięte siłą grawitacji , dlatego taki obiekt musi wykonywać pewne manewry by na słońce nie spadł. Technologię mamy lepszą - tak , ale nie w kwestii napędów kosmicznych , tu wciąż używa się prymitywnego silnika odrzutowego ! Cała reszta też się nie zmieniła . A mając takie "badziewie" nie ma sensu latać nawet na księżyc , bo wtedy liczyło się tylko wygranie wyścigu w kosmos - rywalizacja za wszelką cenę , dziś nie ma to sensu ekonomicznego. Te "działanie uboczne" np. satelitów to komercjalizacja dzięki której całe przedsięwzięcie jest znacznie tańsze bo ktoś się dokłada do projektu finansowo i potem korzysta ze sprzętu , który współfinansował a każdy sprzet kosmiczny musi być jak najbardziej wszechstronny by się to opłacało. Teleskop ten (ani żaden inny) nie jest poto abyś Ty sobie fajne zdjęcia nim oglądał lecz by służył badaniom kosmosu przez astronomów. To są programy międzynarodowe . Czy masz coś z tego , że zbudowano wielki akcelerator LHC w CERN ? Nie , z tego urządzenia (niebotycznie drogiego) też korzystają wyłącznie naukowcy choć powstał za pieniądze podatników.

Skomentuj