Krótka historia wirusów i bakterii, czyli wiedza, która przyda się każdemu z nas

Kategorie: 

Źródło: Whitepress

Wielu z nas zastanawia się, skąd wzięły się towarzyszące nam na co dzień drobnoustroje i w jaki sposób się one zmieniają. Ewolucja Myślenia z pewnością pozwoli znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania, przedstawiając w pigułce historię chorobotwórczych patogenów. Warto weryfikować swój sposób myślenia i poszerzać horyzonty wiedzy naukowej.

 

Wirus – wróg rozpoznany

 

Już starożytni wiedzieli, że wiele chorób jest wywoływanych przez określone czynniki, jednak nie potrafili rozpoznać mechanizmów tego zjawiska. Pomocna okazała się biologia, a dokładnie gwałtowny rozwój tej dyscypliny. Na pierwsze „rozpoznanie wroga” przyszło czekać cywilizacji aż do lat 80. XIX wieku, kiedy to wraz z rewolucją przemysłową dochodziło do wielu rewolucji społecznych. Zmieniło się postrzeganie świata, a ludzkość zaczęła zdawać sobie sprawę z potrzeby rozwoju nauki i techniki.

Wtedy to Robert Koch i Louis Pasteur po raz pierwszy wysunęli tezę, iż niektóre choroby są wywoływane przez zarazki, czyli drobnoustroje. Pasteur zastosował określenie virus dla wszystkich czynników chorobotwórczych, przy czym w tym czasie obejmowało ono również bakterie. Nie zdawano sobie jeszcze sprawy z różnorodności patogenów.

W 1892 roku Dmitrij Iwanowski rozpoczął badania nad roślinami zakażonymi wirusem mozaiki tytoniu, w wyniku czego udało mu się stworzyć próbkę, wykonać mikrofiltrację i zatrzymać na filtrze drobnoustroje, ale jednocześnie płyn nadal był zakaźny. Badacz jeszcze nie rozumiał wagi swojego odkrycia. A tak naprawdę wirus mozaiki tytoniowej był pierwszym poznanym wirusem. Następnie w 1898 roku wykryto contagium vivum fluidum. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule: „Historia wirusów”.

Wirus – co to właściwie jest?

 

Od odkryć schyłku XIX wieku jeszcze daleko było do określenia fizycznej natury wirusów. Z czasem rozpoznano, że nie są one tożsame z bakteriami, jednak ich budowa i właściwości nadal stanowiły wielką niewiadomą. Ponieważ wirusy są bardzo małe, ich zbadanie było możliwe dopiero w latach 30. XX wieku, kiedy doszło do odkrycia precyzyjnego mikroskopu elektronowego. Od tego czasu wirusologia, czyli nauka o wirusach, dopiero się rozpoczyna, a więc ma stosunkowo krótką historię.

Dopiero poznanie wirusów pozwoliło na opracowanie metod leczenia, chociaż warto podkreślić, że do dziś jest to walka bardzo nierówna. Ewolucja wirusów okazuje się niezwykle szybka i złożona.

Historii wirusów ciąg dalszy – gdzie szukać sprawdzonych informacji?


Dokładne rozpoznanie wirusów i oddzielenie ich od bakterii to dalszy etap dziejów historii medycyny i wirusologii. Osoby zainteresowane tematem znajdą rozwinięcie myśli dotyczących chorobotwórczych drobnoustrojów oraz ich struktury na portalu Ewolucja Myślenia. Treści dotyczące wirusów są tworzone przez specjalistę o szerokiej wiedzy i doświadczeniu. W jednym miejscu można więc znaleźć szereg interesujących informacji. Celem artykułów nie jest poradnictwo medyczne ani zaprezentowanie sposobu leczenia chorób zakaźnych, ale czytelnik otrzymuje tu garść sprawdzonych informacji, podanych językiem zrozumiałym dla laika, dzięki czemu może rozwinąć swoją wiedzę na temat wirusów.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj