Ludzie udomowili kazuary znacznie wcześniej niż kury i gęsi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Już 18 tysięcy lat temu mieszkańcy Nowej Gwinei mogli hodować kazuary, tj. duże nieloty. Świadczy o tym analiza skamieniałości skorupy jaj ptaków przeprowadzona przez archeologów z University of Pennsylvania.

 

Fragmenty starożytnych skorupek jaj są często znajdowane na stanowiskach archeologicznych, ale rzadko stają się przedmiotem badań. Naukowcy z Pensylwanii postanowili zmienić ten zwyczaj i zbadać szczątki jaj kazuarów znalezionych podczas wykopalisk na Nowej Gwinei.

 

Za pomocą modelowania 3D naukowcom udało się przywrócić wygląd i stan jaj na różnych etapach ich inkubacji. Modele zostały również porównane z muzealnymi okazami starożytnych jaj kazuarów. Stwierdzono, że dawni mieszkańcy Nowej Gwinei zbierali ptasie jaja w późniejszych etapach okresu inkubacji i przynosili je do swoich osad. Jednocześnie na większości fragmentów nie znaleziono śladów obróbki cieplnej, co może oznaczać, że jajka nie były konsumowane.

 

Naukowcy zauważyli, że cele, dla których starożytni mogli hodować kazuary, są nadal niejasne. Możliwe, że ptaki były zabijane i zjadane już w wieku dorosłym, ale ta wersja wymaga potwierdzenia. Jedno jest pewne. Na długo przed kurami i gęsiami ludzie udomowili kazuary. Z badań wynika również, że kości, często znajdowane podczas wykopalisk, mogły należeć nie tylko do ptaków złowionych podczas polowania, jak wcześniej sądzono, ale także do ptaków udomowionych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj