Na pustyni koło Dubaju powstaje największa na świecie elektrownia słoneczna

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Na pustyni w Dubaju powstaje największy na świecie park solarny, nazwany imieniem władcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mohammeda Bin Rashida Al Maktouma. Niezwykle kosztowny projekt budowlany stale się rozwija i właśnie osiągnął kolejny kamień milowy.

Obecnie trwa już ósmy rok prac budowlanych, a zdjęcia satelitarne zaczynają oddawać niezwykłą skalę projektu. Dubajski Urząd ds. Energii i Wody (DEWA) poinformował stację CNN, że inwestycja o wartości 13,6 miliarda dolarów będzie w stanie zasilić nawet 1,3 miliona gospodarstw domowych, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 6,5 miliona ton rocznie.

Prace nad projektem rozpoczęto oficjalnie w 2012 roku, a planowany termin ukończenia parku oscyluje około 2030 roku. Park słoneczny o łącznej mocy 5000 megawatów będzie więc budowany 3 razy dłużej niż słynny dubajski drapacz chmur Burj Khalifa. Pierwsze dwie fazy, obejmujące zainstalowanie 2,3 miliona paneli fotowoltaicznych o mocy 213 megawatów, zostały już zakończone. Obecna faza polega na dodaniu kolejnych 3 milionów ogniw głębiej wewnątrz konstrukcji. DEWA informuje, że te prace mają zostać sfinalizowane do 2020 roku.

Najbardziej ambitna będzie jednak faza czwarta. Polegać ona będzie na zbudowaniu najwyższej na świecie wieży skoncentrowanej energii słonecznej. Potwierdzono, że na jej szczycie zamocowane będą specjalne lustra zwane heliostatami, których rolą będzie skupianie światła słonecznego. Następnie nagromadzone ciepło będzie wykorzystywane do zasilania turbin parowych, generujących energię elektryczną.

 

Jak zaznaczają specjaliści, magazynowanie energii cieplnej jest około 10 razy tańsze niż magazynowanie elektryczności i to właśnie ten aspekt stanowi największą przewagę technologii solarnej. DEWA informuje, że wieża będzie w stanie przechowywać ciepło przez 15 godzin, ale zasilanie będzie dostarczane przez całą dobę. Ogółem wieża ma być otoczona przez ponad 70 tysięcy heliostatów.

Już teraz dubajski park solarny o mocy 1963 megawatów jest najbardziej wydajnym projektem tego typu na świecie, a zainstalowano zaledwie 40% końcowych osiągów. Do tej pory największym działającym parkiem solarnym na świecie był chiński Tengger Desert Solar Park o mocy 1547 megawatów. DEWA zwraca jednak uwagę na pewien istotny problem, a mianowicie pustynny pył. Gromadzenie się pyłu na modułach wieży może znacznie ograniczać wytwarzanie energii. W odpowiedzi na wyzwanie rozpoczęto już prace nad automatycznym systemem czyszczenia parku.

 

Celem Dubaju jest wygenerowanie co najmniej 25% krajowej energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Do 2050 roku energia solarna ma stanowić aż 75% produkcji elektryczności. Czas pokaże, czy ambitne plany znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Ciekawe czy tego typu

Ciekawe czy tego typu instalacja choć trochę obniża temperaturę na pustyni ? W końcu światło słoneczne jest przez nią pochłaniane .. A z drugiej strony moim zdaniem najlepszym (póki co) sposobem na ograniczenie CO2 i nie tylko jest racjonalne korzystanie z energii i innych zasobów . Tyle się ostatnio mówi o potrzebie wymiany pieców na nowoczesne a przecież w sporej większości obecnych kotłów można palić węglem "od góry" (kładąc węgiel na ruszt a nań drewno) i dymu z komina wogóle nie ma (wpuszczając jednocześnie powietrze do komory spalania przez górne dźwiczki) ,z pieca się nie dymi ,sadzy w kominie nie ma -- wystarczy chcieć ! Ale czy ktokolwiek pomyślał o tym by szkołach podstawowych uczyć młodzież właściwego palenia w piecu by nie było smrodu i smogu ?! I tak jest ze wszystkim ,nie trzeba od razu wymieniać obecnej technologii na jakąś inną "czystą" ,wpierw wypada nauczyć się odpowiednio korzystać z obecnej - nie TANIEJ !? Podobnie rzecz wygląda z użyciem detergentów ,wody ,prądu itp. itd. większość ludzi MARNUJE swoje zasoby a cierpimy na tym wszyscy .

Skomentuj