Nakładki na zęby - aparat nakładkowy lepszy niż aparat stały?

Kategorie: 

Źródło: Whitepress

Coraz większą popularnością cieszą się aparaty nakładkowe na zęby, które podobnie jak aparaty stałe pozwalają na korekcję uzębienia. Czy jest to rozwiązanie lepsze niż aparat stały? Czy każdy może z niego skorzystać, by uzyskać piękny uśmiech i prosty zgryz? Dowiedzcie się więcej na ten temat.

 

Dla kogo odpowiedni będzie aparat nakładkowy? 

Aparat nakładkowy to przezroczysty aparat wykonany z bezpiecznego tworzywa, który dzięki wykonaniu odcisku zębów lub skanu 3D jest idealnie dopasowany. Co więcej, przygotowywany jest cały pakiet nakładek, a poszczególne modele nieco różnią się od siebie i są dostosowane do progresji przesuwania się zębów. Jednak nie każdy może skorzystać z takiego aparatu i przeciwwskazaniem są choroby przyzębia i próchnica. Oczywiście najpierw trzeba je wyleczyć, ale tak jest również w przypadku aparatu stałego. Jeżeli wada zgryzu jest bardzo skomplikowana, to bez stałego aparatu się nie obejdzie, ale na większość wad zgryzu nakładki na zęby pomogą i już po około 12 miesiącach uzyska się świetny rezultat.           

Jaka jest przewaga aparatu nakładkowego nad aparatem stałym?  

Przede wszystkim w przypadku aparatu stałego mamy do czynienia z widocznym metalowym łukiem i kompozytowymi zamkami. Bywa, że konieczne jest także noszenie ekspandera. Wszystko to wpływa na możliwość pojawienia się podrażnień w obrębie przyzębia i błon śluzowych. Przezroczyste nakładki na zęby nie powodują takich problemów. Do tego ze względu na swoją strukturę są niemal niewidoczne podczas noszenia w przeciwieństwie do aparatu stałego. Jednocześnie widocznie poprawiają stan uzębienia. Dla każdego pacjenta przygotowywany jest pakiet nakładek, a także cykl wizyt kontrolnych, w ramach których stomatolog-ortodonta sprawdza jak przebiega leczenie. Jednocześnie wizyt jest często mniej niż w przypadku noszenia aparatu stałego. Sam czas leczenia jest też nawet 3 razy krótszy, gdy decydujecie się na prostowanie zębów nakładkami. Oczywiście musicie pamiętać, że najpierw musicie być zakwalifikowani do leczenia nakładkami. Oczywiście aparatu nakładkowego nie należy mylić z aparatem retencyjnym stosowanym po zakończeniu leczenia aparatem stałym. Ten ostatni służy bowiem do utrzymania efektu po leczeniu aparatem stałym. Z kolei aparat nakładkowy, podobnie jak aparat stały służy do korekcji ustawienia uzębienia. 

Dodatkowe zalety aparatu nakładkowego 

Nakładki na zęby mają więcej zalet niż tylko krótsze i mniej inwazyjne leczenie niż w przypadku aparatu stałego czy większa estetyka podczas leczenia. Otóż należy wiedzieć, że leczenie aparatem nakładkowym jest tańsze niż leczenie wad zgryzu przy użyciu stałego aparatu. Ponadto, gdy zostaniecie zakwalifikowani do noszenia  aparatu nakładkowego, to nie musicie rezygnować ze swojej dotychczasowej diety. Aparat możecie ściągać w razie potrzeby w czasie posiłków. Łatwiejsza jest też higiena zębów. Zdejmujecie nakładkę i możecie umyć dokładnie zarówno zęby, jak i przestrzenie międzyzębowe. Co więcej w szczególnych sytuacjach, np. gdy czeka Was ślub czy inna ważna uroczystość możecie ściągnąć aparat nakładkowy, choć oczywiście nie musicie tego robić. Tego rodzaju aparat nie będzie się rzucał w oczy na zdjęciach ze względu na transparentną strukturę. Ponieważ nie macie zamków na zębach, Wasze szkliwo jest dzięki temu chronione przed uszkodzeniami. Nakładki na zęby są wykonane z całkowicie bezpiecznego i nieuczulającego materiału.         

    

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro