Naukowcy odkryli ślady tsunami, które zniszczyło starożytne miasto Cezarea

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Klęski żywiołowe od zawsze miały ogromny wpływ na losy społeczności, miejsc i całych cywilizacji. Szczególnie destrukcyjne były i są tsunami, które potrafią zniszczyć prężnie rozwijające się miasta w ciągu jednej feralnej nocy. Nowe badania naukowe prowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Hajfie dostarczają nam cennych informacji na temat takiej tragedii, która spotkała starożytne miasto Cezarea Nadmorska, położone na terenach dzisiejszego Izraela.

 

Naukowcy, pod kierownictwem dr Beverly Goodman Chernov i Charlesa J. Everhardta IV, przeprowadzili badania nad skutkami tsunami, które zniszczyło miasto Cezarea Nadmorska w 749 roku n.e. To kataklizm, który był wynikiem potężnego trzęsienia ziemi. Jego siła była tak wielka, że zniszczyła miasto, które później musiało być odbudowane.

 

Starożytna Cezarea Nadmorska była jednym z najważniejszych miast w regionie, pełniącym rolę węzła komunikacyjnego i handlowego. Trzęsienie ziemi i tsunami w 749 roku doszczętnie je zniszczyły, ale to nie oznaczało końca dla tego miejsca. Miasto zostało odbudowane kilkadziesiąt lat później przez kalifat Abbasydów, który położył podwaliny pod jego dalszy rozwój.

 

Naukowcy badając warstwy ziemi znaleźli wyraźne ślady działania tsunami. Po katastrofie osadnicy, odbudowując miasto, niwelując większość piasku naniesionego przez fale. Ta reakcja na klęskę żywiołową jest imponującym dowodem na zdolność ludzi do przetrwania i adaptacji nawet w obliczu największych tragedii.

 

Badania naukowców z Uniwersytetu w Hajfie pokazują, jak ważne jest zrozumienie historii i skutków klęsk żywiołowych. Wiedza na temat przeszłych tsunami pozwala nam lepiej przygotować się na przyszłe zagrożenia, identyfikując obszary ryzyka i planując odpowiednie środki ochrony.

 

Historia starożytnej Cezarei Nadmorskiej to przypomnienie, jak ważna jest zdolność społeczeństwa do regeneracji i przystosowania się po klęskach żywiołowych. To również ważna lekcja dla nas, współczesnych obserwatorów, pokazująca jak ważne jest zrozumienie przeszłości w kontekście wyzwań, które mogą nas spotkać w przyszłości.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Morze Śródziemne obfituje w

Morze Śródziemne obfituje w zatopione miasta, taki Heraklejon porzednik Aleksandrii jest na głębokości 50m.

https://www.bryk.pl/artykul/jakie-tajemnice-kryja-zatopione-miasta-nie-uwierzysz-co-znajduje-sie-pod-woda

Średnia głębokość to 1500m, maksymalna to ponad 5000m. 

Taki Bałtyk to odpowiednio 55m i 459m

Nie miałem pojecia o takiej dysproporcji, ale poszukując wciąż uczę się.

Konkluzji z tego jest wiele; w kałuży zwanej Bałtykiem okręty podwodne mają tyle sensu co wspomnienia Płaszczaka z zabaw w wannie w marynarza.

Wracając do artykułu, tsunami weszło, zniszczyło i cofnęło się zostawiając zgliszcza, które odbudowano, lecz taki Heraklejon 50m pod wodą? Jest to ciekwostka, skąd było tyle wody? Zapewne globalne ocieplenie stopiło lądołód i zalało, idąc za ciosem, nie ma tam czynnika ludzkiego wpływającego na to, co nam obecnie wmawiają! Klimat zmienia się bez udziału człowieka, chcociaż jakiś tam nikły % jest jego udziałem, ale to raczej przy tych globalnych przemianach okolice błędu statystycznego.

Po przemyśleniu tematu (na szybko podczas pisania tego postu) wnioskuję, że naukowcy wieszczący globalne oziębienie (że jesteśmy u progu epoki lodowcowej) mają rację. Tyle wiem, a ekspertem nie jestem, więc z ciekawością poznam Wasze zdanie w tym temacie.

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

chciałeś poznac zdanie innych

chciałeś poznac zdanie innych na ten temat - i co ? Aż 3 opinie wraz z Twoją .

Następnym razem to pytaj o zdanie z tematyki polit-reg-wojennej,  Akademii  malowania paznokci , wyższej szkoły lepienia bałwana czy uniwersytetu wbijania gwoździ to ilość opinii będzie ogromna.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika spokoluz

Już dawno o tym czytałem i

Już dawno o tym czytałem i nawet dokumentale są nakręcone o tych zalanych miastach - ale ani słowa tam o tym , skąd się nagle czy w powlnym procesie zebrało się tyle wody aby tak znacznie podnieść poziom mórz i oceanów.

Osobną teorią może być zmiana geologiczna po trzęsieniu ziemi lub wybychu wulkanu gdzie morze śródziemne było morzem śródkontynentalnym w depresjii otoczonym wzniesieniami , które uległy zniszczeniu i wdarła się woda z oceanów.

Mogła też  uderzyć lodowa wielka kulka z kosmosu o ile ten kosmos jest .

To samo z kałużą Bałtykiem - jest prawie śródkontynentalne z 3 wąskimi i płytkimi cieśninami  łączące je z morzem połnocnym - też mogło być w przeszłości całkowicie śródkontynentalne , mniejsze i płytsze.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj