Naukowcy opracowali nowy „żyjący materiał”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowy rodzaj „żyjącego materiału” został opracowany przez naukowców z Londynu. Powstał poprzez ulepszenie podstawowych składników kombuchy – popularnego, fermentowanego napoju herbacianego.

Napój składa się z fermentowanych razem kultur bakterii symbiotycznych i drożdży. Baza, z której powstaje kombucha potrafi zrobić więcej, niż nadać trunkowi kwaśny smak. Poprzez modyfikację mieszanki kultur bakterii, naukowcy byli w stanie wytworzyć „żyjący materiał”. Taki rodzaj materiałów może być wykorzystywany do tworzenia np. ogniw fotowoltaicznych, samoregenerujących się materiałów czy czujników. Badacze twierdzą również, że takie materiały będzie można łatwo stworzyć w domu, zupełnie jak zakwas.

 

Korzenie badań nad „żywymi materiałami” sięgają roku 2014, kiedy to naukowcy z MIT opracowali go z bakterii E. coli. Badania pokazały, do czego zdolna jest taka materia, jednak w skali mikoskopijnej. Wyzwanie polegało na odtworzeniu tego w większej skali, co doprowadziło do wykorzystania kultur bakterii, które tworzą kombuchę.

 

To dopiero bardzo wczesne etapy badań. Jednak ten rodzaj materiałów może być w przyszłości wykorzystywany do tworzenia „inteligentnych” materiałów, które bardziej pomogą w gospodarstwach domowych, niż w wielkich fabrykach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: robertAnd
Portret użytkownika robertAnd

Skomentuj