Naukowcy pracują nad bateriami kwantowymi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie udowodnili koncepcję superabsorpcji, jednego z podstawowych zjawisk fizyki kwantowej. Jest to kluczowa idea leżąca u podstaw baterii kwantowych.

 

Baterie kwantowe mogą pewnego dnia zrewolucjonizować magazynowanie energii, wykorzystując pewien paradoks - im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Innymi słowy, moc ładowania takich baterii wzrastałaby szybciej niż jej rozmiar, a zatem uzyskalibyśmy nowe metody przyspieszania ładowania.

 

Tak przynajmniej powinny działać w teorii. Naukowcy nie zdołali dotychczas zademonstrować efektu superabsorpcji na wystarczająco dużą skalę, aby zbudować baterie kwantowe - aż do teraz. Badacze stworzyli właśnie urządzenie testowe z mikrownękami o różnych rozmiarach, które zawierają cząsteczki organiczne. Te z kolei były ładowane z pomocą lasera.

 

Aktywna warstwa mikrownęki zawiera organiczne materiały półprzewodnikowe, które przechowują energię. U podstaw superabsorbującego efektu baterii kwantowych leży koncepcja, że ​​wszystkie cząsteczki działają wspólnie dzięki tzw. superpozycji kwantowej. Teoretycznie możliwe jest, że im większa bateria, tym szybciej będzie się ładować. Naukowcy wykazali, że w przypadku większych mikrownęk i większej liczby cząsteczek w ich urządzeniu, czas ładowania uległ skróceniu, a zatem potwierdzono tę zależność.

 

Oczekuje się, że do 2040 roku ludzie będą zużywać o 28% więcej energii w porównaniu z poziomem z 2015 roku, a większość energii nadal będzie pochodzić z paliw kopalnych. Baterie zdolne do jednoczesnego przechwytywania i magazynowania energii zredukowałaby koszty i zmniejszyłaby nieprzewidywalność energii słonecznej. Teraz naukowcy zapowiadają kolejny krok - chcą stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp baterii kwantowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Makelele

Już chyba z 10 lat temu

Już chyba z 10 lat temu czytałem o bateriach które miały być naładowane do 100% kropla wody ach Ci naukowce ciagle nad czymś pracują i wypracować nie mogą to tak jak z wysłaniem człowieka na księżyc co 5 lat planują wysyłac i od 50 lat nie moga wysłać

Portret użytkownika Q

Opracować coś (lub wymyśleć)

Opracować coś (lub wymyśleć) to zupełnie co innego niż mieć siłę "przebicia" by móc to produkować .. Istnieje coś takiego jak zmowa producentów (lobby) , którzy umieją przekupić kogo trzeba by to co może zagrozić ich interesom nie zostało upowszechnione. Prosty przykład - lek na raka (ogólnie na tą chorobę) istnieje od dawna , jest niemal darmowy , całkowicie bezpieczny - bez skutków ubocznych , jest tylko jeden problem ... nie da się go opatentować gdyż jest substancją naturalną , roślinną , to olej konopny CBD. Ale firmy farmaceutyczne które "żyją" z chemioterapii robią co mogą aby ów olej nie był powszechnie stosowany i uznany medycznie. https://dobrewiadomosci.net.pl/?s=olej+konopny+lek+na+raka

Portret użytkownika Kwazar

"Naukowcy pracują nad

"Naukowcy pracują nad bateriami kwantowymi" ??? No i chyba fajnie albo i nie ? Nie wiem,bo tyle wiem. Wiem jednak na pewno I TAK BĘDĘ PŁACIŁ Za te i nawet "qfaułafantowe" baterie tak samo dzisiaj jak i we wspaniałej przyszłości NIGDZIEBĄDŹ i to jak za zboże i zawsze !!! 

Skomentuj