Naukowcy sugerują, że Słońce miało kiedyś pierścienie, takie jak Saturn

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cassini

Korzystając z symulacji komputerowych, naukowcy odtworzyli różne scenariusze narodzin Układu Słonecznego i innych systemów gwiezdnych w Drodze Mlecznej. Niektóre cechy Układu Słonecznego zaskoczyły badaczy, zwłaszcza możliwe pierścienie Słońca.

Międzynarodowy zespół badawczy przedstawił nowe ustalenia na podstawie najnowocześniejszych symulacji, które dowiodły, że około 4-5 miliardów lat temu Słońce mogło być otoczone trzema gigantycznymi pierścieniami międzygwiazdowego gazu i pyłu. To wyjaśnia jedną z najbardziej zagadkowych tajemnic naszego układu planetarnego.

 

Korzystając z symulacji komputerowych, naukowcy odtworzyli różne scenariusze narodzin Układu Słonecznego i innych układów gwiezdnych w Drodze Mlecznej, przeprowadzając swój eksperyment setki razy. Zostało to opisane w badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature Astronomy.

Niespodzianką dla naukowców, było to, że symulacje komputerowe najdokładniej odtwarzały niektóre cechy Układu Słonecznego. Na przykład pas planetoid między Marsem a Jowiszem, pas Kuipera rozciągający się poza orbitę Neptuna, położenie i stabilne, prawie kołowe orbity Ziemi, Marsa, Wenus i Merkurego oraz masy planet wewnętrznych, w tym Marsa, który według wcześniejszych wyliczeń powinien być 10 razy cięższy i większy niż Ziemia.

 

Symulacje wykazały, że przed pojawieniem się Ziemi i innych planet w Układzie Słonecznym Słońce było otoczone gigantycznymi pierścieniami gazu i pyłu międzygwiazdowego, podobnymi do tych z Saturna. To przełomowe odkrycie odpowiada na pytanie, które od dawna zdumiewało naukowców: Dlaczego Ziemia jest tak duża? Przypuszcza się, że te pierścienie mogły uniemożliwić planetom przekształcenie się w „super-ziemi”, klasę planet, które są większe niż masa Ziemi, ale znacznie mniejsze niż gazowe olbrzymy, takie jak Neptun i Uran.

Zgodnie z hipotezą pierścienie ograniczały ilość materii w regionie, w którym później powstały planety wewnętrzne - Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Symulacje komputerowe wykazały, że Mars powstał na zewnętrznych krawędziach jednego z pierścieni. Podczas formowania nie był w stanie uzyskać wystarczającej ilości materiału, więc jego rozmiar pozostał niewielki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Smolisty Jasiek

Jak się umie fotoszopa to nic

Jak się umie fotoszopa to nic nie stoi na przeszkodzie aby i ziemia też miała te pierścienie. Wszystko da się zrobić, i pelikan ze zrytym łbem myśląc że jest bardzo wykształcony bo szkołe ukończył, on to szybciorem łyknie i to bez żadnego namysłu. Bo wystarczy że ogłoszą to naukowcy z agencji kosmicznej. Science-fiction ciąg dalszy, to niekończąca się opowieść, o kosmosie, o podróżach i zielonych ludzikach, do tego latające wielgachne kamienie zagrażające ziemianom. Nie jeden holywoodzki film można by nakręcić. Komedia wciąż trwa i ma się dobrze. Nic nie jest w stanie zachwiać wiarą wyznawców kosmosu.

Skomentuj