Naukowcy wykazali, że turystyka pomaga w leczeniu demencji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Australii i Chin dowiedli, że podróże mogą mieć terapeutyczny wpływ na demencję.

 

Każdy chyba słyszał o muzykoterapii i arteterapii. Oba rodzaje oddziaływania psychoterapeutycznego są wykorzystywane nie tylko przez psychologów, ale także przez psychiatrów. A co z terapią podróżniczą? Naukowcy z uniwersytetów Edith Cowan, Curtina (Australia), Fudan i Shandong Academy of Medical Sciences (Chiny) po raz pierwszy postanowili poznać medyczne skutki terapii podróżnej. I nie przegrali: okazało się, że ten efekt rzeczywiście istnieje. Eksperci przedstawili swoje odkrycia w czasopiśmie Tourism Management.

 

Naukowcy dokonali przeglądu literatury i stwierdzili, że turystyka może mieć pozytywny wpływ terapeutyczny na zaburzenia związane z demencją starczą. Rzeczywiście, podczas podróży człowiek otrzymuje wiele nowych pozytywnych wrażeń, co ma korzystny wpływ na mózg. Zapewnia to stymulację poznawczą i sensoryczną, a adaptacja do nowych warunków sprawia, że ​​mózg pracuje w trybie wzmocnionym.

 

Ponadto turyści dużo się poruszają, co jest również niezwykle przydatne w przypadku chorób starczych. Wiadomo również, że ćwiczenia fizyczne wiążą się z dobrym samopoczuciem psychicznym. Świąteczne posiłki są również często kojarzone z posiłkami grupowymi, kiedy gromadzą się wszyscy członkowie rodziny. Wcześniejsze badania wykazały, że posiłki rodzinne mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją.

Do tego świeże powietrze, kąpiele w morskiej wodzie, dużo słońca, a co za tym idzie - wzrost poziomu witaminy D i serotoniny. Nawiasem mówiąc, prawdopodobnie dlatego podróże mogą mieć pozytywny wpływ również na osoby z depresją. Ten aspekt turystyki będzie prawdopodobnie przedmiotem przyszłych badań.

 

Zdaniem autorów pracy konieczne jest przemyślenie roli podróży w praktyce medycznej, ponieważ turystyka, jak się okazało, to nie tylko rozrywka i podróże: przyczynia się do poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Pewnego razu "zabłąkany"

Pewnego razu "zabłąkany" amerykanin podróżując po polsce swoim cadillakiem miał kolizję z rodzimą syrenką. Facet nią kierujący wyskoczył ze swojego pogniecionego wozidła i głośno lamentując złapał się za głowę. Amerykanin widząc to zaczął go przepraszać : sorry, sorry ... Na co polak .. Jakie resory ?? Cały przód do wymiany ! 

Portret użytkownika Q

Następnym razem wstaw po 10

Następnym razem wstaw po 10 pustych linni odstępu pomiędzy kolejnymi zlepkami wyrazów (bo zdaniami tego nazwać się nie da).. i zajmij jednym pseudo "komentarzem"  2 albo "lepiej" 3 strony.. na ekranie, po co masz się ograniczać !? UŁOMIE.

 

Portret użytkownika spokoluz

Zwykłe wyjście w teren bez

Zwykłe wyjście w teren bez telefonu i mapy jest porównywalne gdyż człowiek musi się przestawić na dane topograficzne , które obserwuje i w głowie wirtualnie umieszcza to na swojej mapie. Jedź na grzyby i nie zabierz telefony - efekt taki sam i do tego tańszy.

Czy nasi dziadowie mieli tak często na 100 przypadków demencję - nie , cywilizacja to spowodowała czyli brak myślenia , analizy i łączenia faktów czy w tym przypadku azymutów na mapie w głowie.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Niestety nie.. demencja to

Niestety nie.. demencja to choroba neurodegeneracyjna fizycznie uszkadzająca mózg a nie jego dysfunkcja wywołana niską aktywnością, która odpowiada jedynie za inteligencję (nabytą) i kreatywność. Więźniowie spędzający niemal całe życie w zamknięciu (np. z wyrokiem dożywocia) wcale na demencję nie chorują mimo iż kontakt ze światem mają ograniczony do absolutnego minimum. 
Jest to choroba typowo cywilizacyjna wywołana przez szereg czynników jak stres, infekcja, uraz fizyczny czy narażenie na kontakt z toksynami - zanieczyszczenie środowiska, dodatki do żywności itd. Stres to nie tylko stan napięcia psychicznego, lecz również nadmierny wysiłek organizmu zmuszonego do radzenia sobie z tym co go atakuje, zatruwa, uszkadza oraz brak należytej aktywności ruchowej bez owego stresu psychicznego - czyli pracy w przyjaznym środowisku, które "buduje" a nie "dołuje".

Skomentuj