Niebezpieczeństwo utraty wszystkich satelitów i tego globalne konsekwencje

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Niewidzialne dla naszego codziennego wzroku, ale niezwykle istotne dla funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa, satelity stanowią kluczową infrastrukturę otaczającego nas świata. Od nawigacji przez komunikację po badania naukowe – te małe statki kosmiczne, krążące wokół naszej planety, są nieodzownym elementem naszego życia. Właśnie dlatego nowe badania, wskazujące na potencjalne niebezpieczeństwo utraty wszystkich satelitów, są powodem do niepokoju. Przed nami realna groźba kosmicznej katastrofy.

 

Zniknięcie satelitów z orbity Ziemi nie byłoby zwykłą awarią techniczną. To byłby kryzys o skali globalnej, z poważnymi konsekwencjami dla naszej codzienności i potencjalnie długotrwałymi skutkami. Oto, co stracilibyśmy wraz z nimi:

  1. Komunikacja – od działań komercyjnych po ratownicze. Satelity komunikacyjne gwarantują nam stabilne połączenie na całym świecie, w tym na najbardziej odległych obszarach. Ich utrata sparaliżowałaby działanie telefonii, internetu, ale także całego systemu lotnictwa, gdzie satelity służą do nawigacji i wymiany danych między statkami powietrznymi a centrami kontroli.

  2. Nawigacja – zarówno dla jednostek, jak i dla całych systemów transportu. Satelity GPS to nie tylko narzędzie do określania naszej lokalizacji i planowania tras. To również kluczowy element zarządzania ruchem drogowym, morskim i lotniczym, nie mówiąc już o kluczowej roli, jaką odgrywają w operacjach wojskowych.

  3. Bezpieczeństwo kosmiczne – utrata satelitów nie oznaczałaby ich niewidzialnej absencji. Wręcz przeciwnie – ich zniszczenie skutkowałoby powstaniem ogromnej ilości kosmicznych śmieci na orbicie Ziemi, stanowiąc poważne zagrożenie dla przyszłych misji kosmicznych.

  4. Badania naukowe – utrata satelitów to również utrata cennych narzędzi badawczych w wielu dziedzinach nauki, takich jak klimatologia, astronomia, geologia. Bez nich nasza zdolność do rozumienia i badania otaczającego nas świata zostałaby znacznie ograniczona.

W obliczu tak poważnych konsekwencji, eksperci apelują o podjęcie działań w celu ochrony satelitów przed potencjalnymi agresywnymi działaniami. Kluczową propozycją jest utworzenie międzynarodowego traktatu, który zakazywałby działań militarnych skierowanych przeciwko obiektom kosmicznym. Niezwykle ważne jest również rozwijanie systemów ochrony i redundancji satelitów, aby zminimalizować ryzyko ich utraty.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Satelity sa jedynie w naszej

Satelity sa jedynie w naszej atmosferze.zadna satelita nigdy nie opuscila ziemi

Mysle,że ktoś na tu w bambuko robi,ale tym nim nie jestem ja.Satelity wszystkie znikna do dnia 2045 i kupa prochu z nich zostanie

Bez satelit zycie istnieje,raczej z nimi robi sie zbyt kontrolowane

Portret użytkownika sebek

W atmosferze to raczej lata

W atmosferze to raczej lata tylko stacja MIR i moze jakies  starlinki, nikt nigdy nie widzial prawdziwej foty satelity na orbicie tylko z fotoshopa.

Pozatym jak jest 10 tys satelit to dlaczego ich nie widac w nocy czy przez jakas lunete ?. Raczej wszystko opiera sie na kablech z internetem i LTE antenach jak urojonych satelitach.

Portret użytkownika emel

sebek wrote: jak jest 10 tys

sebek wrote:
jak jest 10 tys satelit to dlaczego ich nie widac w nocy czy przez jakas lunete
Widać te, które odbijają wystarczająco dużo światła. Im większy teleskop (zbierający więcej światła), tym więcej satelitów widać. Ale tylko wtedy gdy nie znajdują się w cieniu i odbijają światło słoneczne. 

Portret użytkownika sebek

0wiesz, nie twierdze ze

0wiesz, nie twierdze ze ziemia jest plaska czy okragla,bo zwatpilem.

Jak zobaczylem niektore argumanty plasko ziemcow , a na poczatku tez sie zmielem ze to oszolomy.

Pozatym do 1945 roku piloci US air force uzywali map plaskiej ziemi, do 1957 emcyklopedia Brytanika tez pisala ze ziemia jest plaska.

Wiec bez zartow ogladnij czy poczytaj argumenty plaskoziemcow i tez zacznij myslec a nie plujesz na niego bo ci od dziecka wmowili ze ziemia to kulka.

Portret użytkownika ARTUR

Widzimy na Ukrainie jak

Widzimy na Ukrainie jak działają satelity Smile bez szpiegów , dronów , samolotów wczesnego ostrzegania i balonów nikt nic by nie wiedział , najlepsza była wypowiedż w temacie ukrycia transportu wojsk rosyjskich na front ukraiński w trakcie " puczu Prigożyna " , a już przed 30 laty wojskowe satelity miały widzieć szpilkę Smile

Portret użytkownika Endymion

Ja ostatnio zauważyłem, że

Ja ostatnio zauważyłem, że namiar GPS jest przesunięty o kilka metrów. Pocisk/rakieta naprowadzana tą technologią udeży w cel, ale kilka metrów obok.

Z innej beczki, zauważyłem, że komentarze sprzed 2 dni mają zupełnie inne drzewko. Mój komentarz jest podpięty pod zupełnie inny wpis forumowicza, a podemną są komentarze do innych wpisów.  Zrzucanie na system wielokrotnie przerabiałem, ktoś tym steruje ręcznie!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

To nie wina skryptu, a ktoś

To nie wina skryptu, a ktoś to ręcznie manipuluje. Faktycznie, jak jest cytowanie, albo zrwócenie się osobiście do komentatora, to tego nie ma, ale jak piszę do kogoś pod jego wpisem, to potem ktoś tym miesza i mataczy i wychodzi na to, że to Ty jeziora oczkowe uznałaś za leje po bombach, a to byłem ja. Ktoś tutaj mocno miesza i mataczy na tym portalu. 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

Moim zdaniem właśnie brak

Moim zdaniem właśnie brak jest odpowiedniego skryptu. Zwracałam się w tej sprawie do admina, ale widać to dla niego nieistotne.

wychodzi na to, że to Ty jeziora oczkowe uznałaś za leje po bombach, a to byłem ja

Mój post w tej sprawie był pierwszy, to nawet pamiętam bez przeglądania. Porównaj czas wysłania posta. 

Skomentuj