Nieznane tajemnice starożytnego lasu w chińskim zapadlisku

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowy świat stanął w niekłamanym zachwycie, gdy badacze z Chin poinformowali o odkryciu olbrzymiego zapadliska krasowego, skrywającego w swoim wnętrzu nietknięty przez człowieka starożytny las. Region autonomiczny Guangxi Zhuang, znany ze swojej unikatowej topografii krasowej, dostarczył niespodziewane niesamowitego odkrycia.

 

Zapadlisko, określane w języku chińskim jako „tiankeng”, co w tłumaczeniu brzmi jako „niebiańska jama”, zostało znalezione w hrabstwie Leie. Jego wymiary są zachwycające - przekracza 300 metrów długości, 150 metrów szerokości i sięga 630 stóp w głąb ziemi. Wielkość tej formacji krasowej zdumiewa i stawia ją w szeregu podobnych olbrzymich zapadlisk w regionie, których liczba osiągnęła już 30.

 

Drużyna naukowców pod wodzą Chena Lixina podjęła wyzwanie zbadania wnętrza zapadliska. Ich trudna ekspedycja, prowadząca w głąb tej formacji, doprowadziła ich do wnętrza lasu, gdzie niezwykłe drzewa sięgały wysokości ponad 30 metrów. Starożytne drzewa oraz liczne rośliny podkreśliły unikatowość tego miejsca, które być może skrywa także nieznane dotąd gatunki zwierząt.

 

Niezwykłość tego miejsca docenił również Zhang Yuanhai z Instytutu Geologii Krasu Chińskiej Służby Geologicznej, wskazując na trzy jaskinie formujące się w ścianach zapadliska oraz na zachowane w jego wnętrzu biotopy.

 

Formacje krasowe takie jak ta są typowe dla południowych Chin i wynikają z rozpuszczania się skał w wyniku działania wody bogatej w dwutlenek węgla. Jednak to, co czyni zapadlisko w hrabstwie Leie tak wyjątkowym, to jego kolosalny rozmiar oraz skrywany przez nie starożytny las.

 

Przy tych wszystkich odkryciach ważne jest też zwrócenie uwagi na znaczenie ochrony i badań nad tymi ekosystemami. Są one narażone na różnego rodzaju zagrożenia, zwłaszcza związane z działalnością ludzką. Kras Południowochiński, ze względu na swoje unikalne cechy, został uznany za Światowe Dziedzictwo UNESCO.

 

Naukowcy kontynuują prace w tym miejscu, pragnąc zgłębić jego tajemnice i poznając historię, jaką może nam przekazać. Jedno jest pewne – odkrycia takie jak to przypominają nam o niezmierzonej wartości naszej planety i jej ukrytych cudach, które warto badać, ale przede wszystkim chronić dla przyszłych pokoleń.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

W Chinach nie ma "hrabstw"

W Chinach nie ma "hrabstw" tamtejszy podział administracyjny opiera się na prowincjach, podobnie jak w starożytnym Rzymie. Obowiązuje tam też system metryczny i nikt u nich głębokości w "stopach" nie mierzy.  A te drzewa też nie są "starożytne" tylko zwyczajne współczesne z tą tylko różnicą, że rosły sobie tam same przez nikogo dotąd nie niepokojone, co właśnie się zmienia.

Skomentuj