Oceany były rekordowo ciepłe w 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców odnotował rekordowy wzrost temperatury wody morskiej spowodowany zmianami klimatycznymi. Zostało to opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Advances in Atmospheric Sciences.

 

Według autorów badania rok 2022 pobił rekord z 2021 roku pod względem globalnego wzrostu temperatury oceanów. Zawartość energii cieplnej rozproszonej w warstwie wody morskiej o grubości dwóch kilometrów wzrosła średnio o 10 zettadżuli (1 zettadżul to 10 do 21 dżuli), czyli około 100 razy więcej niż cała energia elektryczna wyprodukowana w 2021 roku. Powodem było ocieplenie Ziemi spowodowane antropogeniczną emisją węgla.

 

Spośród siedmiu regionów w czterech basenach (Północny Pacyfik, Północny Atlantyk, Ocean Śródziemnomorski i Ocean Południowy) od lat pięćdziesiątych XX wieku odnotowano najwyższe poziomy ciepła w oceanach. Naukowcy odkryli również rekordowy wzrost kontrastu w zasoleniu: wody słone stały się jeszcze bardziej słone, a wody słodkie stały się świeższe. Wskazuje to na ciągłe umacnianie się globalnego cyklu hydrologicznego.

 

Wyniki badań wskazują, że znaczące zmiany w stabilności systemów oceanicznych mogą zachodzić szybciej niż oczekiwano. Tak więc wzrost temperatury i zasolenia wody morskiej nasila stratyfikację, gdy słup wody morskiej dzieli się na warstwy, które się ze sobą nie mieszają. To z kolei wpływa na globalne cykle ciepła, tlenu i węgla między oceanem a atmosferą, co zwiększa utratę tlenu przez ocean. Deoksygenacja stanowi zagrożenie nie tylko dla życia morskiego, ale także dla ekosystemów lądowych i ludzi.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

I gówno prawda  , morze

I gówno prawda  , morze Śródziemne  nie jest  oceanem  ,  ale temperatura wody, w zeszłym roku,   w okolicach Malagi  była niższa  o 2 stopnie  niż  zwykle  . 

Wszyscy   zarobili  już na  globalnym ocieplenie ??  a  nie , ZnZ  jeszcze  nie zarobił 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika r.abin

Na wszelki wypadek "sprawdzam

Na wszelki wypadek "sprawdzam" naszych uczonych - satelitarnymi danymi NASA; fotki MYD28M_XXXX-XX-01_gs_3600x1800.tiff. Nie ma "rewelacyjnej" zwyzki temperatury, gdyż ta była w 2016 roku i do chwili obecnej mogła (nie mam kompletnych danych) wzrosnąć o średnio 0,005 ºC (od 2010 do 2016, wzrosła o 0,3ºC). Szokujące jest, że w maju i czerwcu, temperatury są identyczne - od 2005 r i (jedynie wtedy), spadają - od 2016 r. Różnica temperatur oceanów w sierpniu i styczniu, wynosi ok 1ºC, a każdy wynik jest efektem wykonania (przez komputer) ok 2 miliardów obliczeń

Portret użytkownika r.abin

Zrobiłem komplet, temperatury

Zrobiłem komplet, temperatury dziennej, powierzchni oceanów (miesiacami i srednią - od 2003 do 2001, srednią ruchomą 3-letnią. (celem skompensowania cykli ENSO). Potwierdzam - co przedmówcy - g. prawda. Od 2003 do 2011, temperatura utrzymywała się na poziomie 19,2ºC, a do 2015 wzrosła do 19,57ºC, by do 2020 - utrzymywać się na poziomie 19,55ºC. Od tego roku temperatura spada. W 2021 wynosiła 19,52ºC. Dalszych wyników, prawdopodobnie nie będzie, bo NASA (obecnie), prezentuje dane w postaci filmu (MOV) z Ziemią - w kształcie elipsy (poprzednio była siatka Merkatora i pliki TIFF w skali szarości (łatwe do dekodowania i dalszej obróbki)

Skomentuj