Parlament Europejski uchwalił „ustawę o chipach” – sektor półprzewodników otrzyma 43 miliardy euro dotacji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Po wstępnym przesłuchaniu w połowie kwietnia posłowie do PE podjęli dziś ostateczną decyzję w sprawie lokalnej ustawy o chipach. Został przyjęty 587 głosami, przy 10 przeciw i 38 wstrzymujących się. Teraz, aby inicjatywa weszła w życie, musi zostać zatwierdzona przez Radę Ministrów. Nowe prawo ma na celu zwiększenie udziału UE w światowym rynku produkcji półprzewodników z mniej niż 10% obecnie do co najmniej 20% do 2030 r.

 

Pandemia obnażyła słabości globalnych łańcuchów dostaw, a niedobory półprzewodników spowodowały wzrost cen towarów przemysłowych i konsumpcyjnych, spowalniając wzrost gospodarczy w Europie. Ustawa będzie wspierać projekty mające na celu zwiększenie podaży półprzewodników w UE poprzez przyciąganie inwestycji i rozwój produkcji. Ma również na celu pomóc małym i średnim firmom, zwłaszcza w dziedzinie projektowania układów scalonych, w szybszym wprowadzaniu innowacji.

 

Program dotacji, zgodnie z wcześniejszymi planami, powinien wynieść 43 mld euro w ramach Ustawy Chipowej. Posłowie domagali się 3,3 mld euro na badania i innowacje w sektorze półprzewodników. Posłowie popierają również mechanizm reagowania kryzysowego i środki awaryjne, które będą obejmować priorytetowe traktowanie dostaw produktów dotkniętych niedoborami i wspólnych zamówień dla państw członkowskich UE.

 

Jednym z największych beneficjentów nowego prawa będzie gigant półprzewodnikowy Intel. Różnorodne projekty w kilku krajach UE powinny przynieść Intelowi kilka miliardów euro dofinansowania z budżetu europejskiego. Intel planuje zainwestować około 20 miliardów euro tylko we flagowy projekt w Niemczech, 10 miliardów euro zainwestuje niemiecki rząd.

 

„To prawdziwy kamień milowy dla europejskiego przemysłu półprzewodników, znaczący wkład w globalny ekosystem i wyraźny znak, że Europa pozostaje doskonałym miejscem do inwestowania. Firma Intel Corporation jest dumna z bycia partnerem w realizacji tych ambicji. Z naszym planowanym najnowocześniejszym zakładem produkcji płytek w Niemczech, naszą niedawno ogłoszoną inwestycją w Polsce i rozbudową naszych istniejących zakładów w Irlandii, cieszymy się, że możemy pomóc stworzyć pierwszą w swoim rodzaju, tnącą- łańcucha wartości w produkcji półprzewodników brzegowych w Europie” — powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Już samo przeliczanie

Już samo przeliczanie dowolnej wartości na "€" mnie razi... jakoś mnie to obrzydza, co innego "$" - ta waluta zawsze kojarzy mi się pozytywnie i stabilnie. Dotacje, zapomogi, porzyczki bezzwrotne - to wszystko jest dobre ale w przypadku pomocy humanitarnej czy badań rozwojowych a nie jako dofinansowanie przedsiębiorstw, które muszą się wykazać rentownością albo zniknąć z rynku. Rządowe dotowanie takich firm daje im przewagę na rynku w kierunku jeszcze większej monopolizacji a chyba nie oto w tym chodzi.

Portret użytkownika emel

Nie znam tematu, ale

Nie znam tematu, ale podejrzewam, że po prostu należy zachęcić producentów do stawiania fabryk w UE zamiast w Chinach. Ponieważ w Chinach  jest taniej, UE kupuje za te pieniądze bezpieczeństwo dostaw, a przy okazji trochę miejsc pracy oraz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę w przyszłości. Podobnie jak każda inwestycja, zwłaszcza w branży zaawansowanych technologii, wymaga nakłądów finansowych na start. Czy się opłaci, czas pokaże.

Portret użytkownika wiktor wektor

Opłacalność to jedno a

Opłacalność to jedno a ochrona środowiska to druga strona. Niestety europejscy hipokryci nie przejmują się tym problemem.. dla nich wystarczy że ktoś coś im tanio wyprodukuje. Tyle że ta "taniość" oznaczać będzie "drogość" w przyszłości z powodu degradacji środowiska. To tak samo jak z eksportem np. niemieckich odpadów toksycznych do krajów ościennych - oni mają czysto a problemy i koszty utylizacji (o ile wogóle ktoś coś z tym zrobi) ponoszą inni.. ale jakby co to "niemcy dbają o środowisko". 

Portret użytkownika BG-OG

Z tego co gdzies indziej

Z tego co gdzies indziej czytałem , to 90 % tej dotacji idzie do firm z NIemiec. Taka to zawoalowana "pomoc publiczana" dla firm ze "starych demokracji" .A pomoc publiczna jest w UE zabroniona , no chyba że komisarze LUDOWI się zgodzą .

Portret użytkownika eㅤuklides

Nowe prawo ma na celu

Nowe prawo ma na celu zwiększenie udziału UE w światowym rynku produkcji półprzewodników z mniej niż 10% obecnie do co najmniej 20% do 2030 r.

Ale do 2030 przecież wyginie całe życie na skutek ocieplenia klimatu...

A tak na serio to oczywiście, że udział Europy w rynku spadnie, a nie wzrośnie, podobnie jak 500+ spowodowało spadek dzietności. A dzieje się tak dlatego,że jak coś jest zdrowe, silne i się rozwija to nie trzeba temu podłączać kroplówki. Jeśli trzeba czemus podłączyć kroplówkę to znaczy, ze coś jest chore. Jednak zamiast szukać przyczyn choroby szarlatani podłączają kroplówę i to z własnej żyły pacjenta...

Europejska gospodarka to trup, między inymi na skutek tego, że nie ma już równych zasad i zdrowej konkurencji, tylko jest dotowanie korpo i cwaniaków z układami, kosztem młodych, małych, zdrowych firm, które są duszone podatkami i biurokracją.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika spokoluz

20 mld pójdzie we flagowy

20 mld pójdzie we flagowy projekt w niemczech - czyli prawie połowa budżetu z podatków ściągnietych w ue , niemcy dorzucą 10 mld.

I kto będzie zarabiał na zrzutce podatników ? Korpora Intel z usranii !  Podatnicy ue sfinansują usrańską fabryczkę aby oni mogli później ciągnąć kasiorę.

Okradania krajów ue ciąg dalszy.

Brakuje mi informacji gdzie jest produkowane te pozostałe 90% połprzewodników czy chipów oraz kto , kiedy i po co przeniósł produkcję tej technologii gdzieś tam skoro technologia ponuć pochodzi z tzw. zachodu ?

ps. Ktoś kiedyś to przeniósł aby zarabiać wjyncy a tero po srajdemii ktoś przejął aktywa ty firmy i stała się una nie ich - kasiora , technologia , maszyny , specjaliści pracują dla kogoś innygu. Tero muszom ojumać plebs ue aby znuf grabie du sie ciungły.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj