Podbój Księżyca dla cennego helu-3 - ambitny plan byłych pracowników Blue Origin

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Choć podbój Księżyca może wydawać się odległą wizją, dwaj byli pracownicy Blue Origin, Rob Meyerson i Gary Lai, postanowili zmierzyć się z tym wyzwaniem. Założyli firmę Interlune, która ma na celu wydobycie helu-3 z powierzchni naszego naturalnego satelity i sprzedaż go na Ziemi.

Hel-3 to rzadki izotop, który występuje w ograniczonych ilościach na naszej planecie, a jego pojedynczy litr kosztuje nawet kilka tysięcy dolarów. Tymczasem Księżyc jest zasobny w ten cenny surowiec, ponieważ brak tam magnetosfery, która na Ziemi odbija cząstki helu-3. Pozyskanie tego gazu mogłoby więc stać się fundamentem "gospodarki księżycowej" i przynieść ogromne korzyści naszej cywilizacji.

 

Założyciele Interlune, choć dysponują skromnym budżetem w wysokości 15 milionów dolarów, zebranym od inwestorów, mają ogromne ambicje. Większość podmiotów działających na Księżycu koncentruje się na sprzedaży usług lub wody księżycowej dla NASA i innych agencji rządowych. Firma Meyersona i Lai'a chce pójść o krok dalej i wykorzystać zasoby naszego naturalnego satelity w zupełnie nowy sposób.

 

Wyzwania stojące przed Interlune są jednak ogromne. Przede wszystkim muszą opracować technologię pozwalającą na efektywną ekstrakcję helu-3 z regolitu - ściernego, skalistego materiału pokrywającego powierzchnię Księżyca. Następnie muszą znaleźć sposób na bezpieczny transport tego gazu na Ziemię, co obecnie jest niemożliwe. Wreszcie, muszą udowodnić, że istnieje na naszej planecie duży i stabilny rynek na ten izotop.

 

Hel-3 ma wiele potencjalnych zastosowań, takich jak branża nadprzewodnikowych obliczeń kwantowych czy obrazowania medycznego. Istnieje również koncepcja wykorzystania go jako paliwa w reaktorach termojądrowych, choć ta idea budzi wiele kontrowersji w środowisku naukowym.

 

Pomysł Interlune, choć brzmi niczym science fiction, może stać się przełomem w podboju Księżyca. Jeśli firmie uda się pokonać wszystkie przeszkody technologiczne i logistyczne, mogłoby to zapoczątkować nową erę w eksploracji naszego naturalnego satelity. Wyzwanie jest ogromne, ale założyciele Interlune wydają się pełni determinacji, by sięgnąć gwiazd.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

z otchłani sieci :

z otchłani sieci :

Ilon Musk wypowiedział się na temat kosmicznych osiągnięć Związku Radzieckiego:

"Niektóre z pionierskich i najbardziej imponujących rzeczy w historii zostały dokonane przez Związek Radziecki. Nie można nie podziwiać imponującego rozwoju technologii rakietowej. Od czasu upadku Związku, w tej dziedzinie dokonano znacznie mniej osiągnięć. Coś się dzieje, ale nie w takim tempie jak przed rozpadem Związku na odrębne republiki".

emel - jak to może być ?  skomentuj , wyprostuj tego elona.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika inzynier magister

planeta ziemia ma pełno złóż

planeta ziemia ma pełno złóż naturalnych ciągle nie wykorzystanych i tyle połaci ziemi wszelkiego rodzaju że starczy do 50 miliardów ludzi ! pchanie się na księżyc to fikcja bogaczy którzy chcą uciec z ziemi bo maja chore umysły i chcą weszystkich zdepopulować... by mieli dla sienbie całą planetę czyli LEBENSRAUM !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj