Pożary piorunowe zagrożeniem dla lasów borealnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie przeprowadzone przez zespół międzynarodowych naukowców wykazało, że częstotliwość pożarów wywołanych piorunami w lasach borealnych wzrośnie z powodu zmiany klimatu. Stanowi to poważne zagrożenie dla globalnego ocieplenia, ponieważ destabilizuje zasoby węgla w tych regionach.

 

Badanie zatytułowane „Lasy pozatropikalne są coraz bardziej zagrożone pożarami wywołanymi piorunami” zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience, a jego współautorem jest dr Declan Phinney ze School of Earth and Environment we współpracy z badaczami z Vrij University Amsterdam (VU), Akademia Nauk Rolniczych Jiangsu, Uniwersytet Wschodniej Anglii (UEA) i BeZero Carbon Ltd.

 

Korzystając z metod uczenia maszynowego, badacze byli w stanie przewidzieć główne źródła pożarów lasów na świecie. Stwierdzono, że 77% obszarów spalonych w nienaruszonych lasach pozatropikalnych jest spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, w przeciwieństwie do pożarów w regionach tropikalnych, które są spowodowane głównie działalnością człowieka.

 

W badaniu zbadano także wpływ zmian klimatycznych na częstotliwość wyładowań atmosferycznych. Okazało się, że z każdym stopniem globalnego ocieplenia częstotliwość wyładowań atmosferycznych w nienaruszonych lasach pozatropikalnych będzie wzrastać o 11–31%. Wzrost częstotliwości uderzeń piorunów zwiększa ryzyko nowych pożarów lasów.

 

Pożary piorunów w lasach borealnych są zwykle większe, bardziej intensywne i występują w niedostępnych obszarach o ekstremalnej suchości materiałów palnych. Utrudnia to ich kontrolę i stwarza ogromne zagrożenie dla ekosystemu. Dr Phinney ostrzega, że ​​w przyszłości wzrośnie zagrożenie pożarami buszu w tych odległych regionach, zwłaszcza w lasach borealnych.

 

Dr Phinney podkreśla znaczenie zrozumienia roli wyładowań atmosferycznych w ekosystemach i magazynowaniu dwutlenku węgla. „Ta praca podkreśla ważną rolę, jaką błyskawice mogą odegrać w ekosystemach Ziemi i magazynach węgla. Często myślimy o błyskawicach w kategoriach jej wpływu na ludzi. Jednakże błyskawice odgrywają również ważną rolę w regionach w dużej mierze pozbawionych wpływu człowieka, gdzie jest dominującym źródłem zapłonu pożarów lasów.”

 

Lasy pozatropikalne odgrywają kluczową rolę w magazynowaniu dwutlenku węgla, ponieważ magazynują ogromne ilości węgla w roślinności i glebach wiecznej zmarzliny. Około 91% takich lasów na półkuli północnej pokrywa wieczna zmarzlina. Kiedy w tych regionach wybuchają pożary, do atmosfery uwalniane są znaczne ilości dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, co pogłębia skutki zmiany klimatu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj