Przełomowe badania ujawniają potencjał młodej krwi w zakresie spowalniania starzenia i przedłużania życia

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W świecie naukowym starzenie się jest tematem nieustannych badań i spekulacji. Niedawno grupa badaczy z Duke Health przeprowadziła przełomowe badania dotyczące potencjału młodej krwi w odmładzaniu organizmu i wydłużaniu życia. Wykorzystując technikę parabiozy heterochronicznej, w której układy krążenia młodych i starszych myszy zostały chirurgicznie połączone, badacze zanotowali fascynujące wyniki.

 

Głównym odkryciem było stwierdzenie, że starsze myszy poddane tej technice przejawiały znaczące działanie przeciwstarzeniowe i wykazywały wydłużenie życia o 10%. Co więcej, korzystne efekty utrzymywały się nawet po rozłączeniu zwierząt, co wskazuje na istnienie w młodej krwi specyficznej kombinacji składników zdolnych do podtrzymywania witalności.

 

Publikacja w prestiżowym czasopiśmie "Nature Aging" zawierała dokładne analizy tego zjawiska. Ustalono, że korzyści odmładzające dla starszych myszy pojawiały się nawet po 12 tygodniach parabiozy, co przeliczając na ludzkie warunki, odpowiadałoby połączeniu osoby w wieku 50 lat z 18-latkiem przez około osiem lat, dając potencjał wydłużenia życia o taki sam okres.

 

Przed tym badaniem, chociaż już wcześniej zaobserwowano pewne korzyści z heterochronicznej parabiozy, wciąż istniały wątpliwości co do długoterminowych skutków tej techniki. Jednak prace dr Jamesa White'a, adiunkta z Duke University School of Medicine i Centrum Duke’a ds. Starzenia się, oraz jego zespołu rzucają nowe światło na te kwestie. White komentuje: "To pierwszy dowód na to, że parabioza heterochroniczna może nie tylko spowalniać tempo starzenia się, ale także przynosić korzyści w zakresie długowieczności i ogólnego stanu zdrowia."

 

Biorąc pod uwagę obserwowane odmłodzenie na poziomie epigenetycznym i zmiany w ekspresji genów związanych ze starzeniem się, można przypuszczać, że młoda krew zawiera czynniki potencjalnie terapeutyczne dla ludzi.

 

Choć przed nami jeszcze wiele badań, by zrozumieć pełny zakres i mechanizmy działania młodej krwi w kontekście ludzkiego starzenia się, te początkowe odkrycia są obiecujące. W miarę jak nauka poszerza naszą wiedzę o mechanizmach starzenia, rośnie też nadzieja na rozwój innowacyjnych strategii terapeutycznych, które pomogą nam żyć dłużej i zdrowiej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Cyzli, wampiry żyją -

Cyzli, wampiry żyją - kilkaset lat (konsumując dziewice - prawidłowo). Ciekawe że Breżniew, (przetaczano mu krew dziewic) żył tylko 76 lat. Widocznie radzieckich dziewic, to - nie dotyczy.

Portret użytkownika axell69

Takie   fajne badania  i

Takie   fajne badania  i świetne  wnioski  końcowe  , można by się jedynie cieszyć że  ktoś kce nam  zywotność  wydłuzyć  , więc ..... ale jak to się ma do    aprobaty   niemal przez  wszyskich   założeń że jakaś pandemia   c19   i  co za tym poszło  "dobrowolnych szczepień "  

Panie Admin   , zaszłeś  już za   horyzon  zdażeń  w tym własnym ratowaniu swojego świata   -   wstyd czytać  , wstyd publiować 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika Feliks

Już wiem co będziecie pisać..

Już wiem co będziecie pisać...Elity światowe już  od dawna o tym wiedzą bo podobno chłepcą krew dzieci. Już jest nawet film fabularny o tym ( ale chyba nie Mela Gibsona). Był NAWET omawiany w oficjalnych mediach ( Radio 24PL ).

Skomentuj