Roboty przemysłowe w Chinach wypychają ludzi z pracy, obniżając płace

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Wykorzystanie robotów przemysłowych w miejscu pracy prowadzi do spadku liczby miejsc pracy, spadku zatrudnienia i płac - twierdzą ekonomiści. Automatyzacja miejsca pracy zwiększa również zadłużenie rodziny i zmniejsza liczbę dzieci urodzonych w rodzinach.

 

W artykule zatytułowanym „Jak pracownicy i gospodarstwa domowe przystosowują się do robotów? Dowody z Chin”, dystrybuowanym przez National Bureau of Economic Research, współautorzy Osea Juntella (Uniwersytet w Pittsburghu), Yi Lu (Uniwersytet Tsinghua) i Tianyi Wang (Uniwersytet Toronto) przeanalizowali wpływ robotów przemysłowych na pracowników i ich rodziny.

 

Skupili się na danych z Chin, ponieważ w 2014 roku chiński prezydent Xi Jingping wezwał do rewolucji robotów w celu zwiększenia produkcji, a pięcioletni plan Chin na lata 2016-2020 obejmował miliardy juanów na przyspieszenie automatyzacji fabryk. Starali się również zbadać wpływ robotów na „gospodarki wschodzące”, które nie były badane tak często, jak „zaawansowane gospodarki”.

 

Autorzy zauważają, że Chiny mają największą liczbę robotów przemysłowych na świecie- około miliona sztuk, ale pozostają w tyle za krajami bardziej rozwiniętymi w przeliczeniu na mieszkańca. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Szwecja mają najwięcej robotów na 10 000 pracowników, a następnie Hongkong, Stany Zjednoczone, Tajwan i Chiny.

 

Naukowcy zauważają, że inwestowanie w roboty może pomóc Chinom zwiększyć wydajność pracy w obliczu rosnących kosztów pracy, zwiększonej międzynarodowej konkurencji i starzejącego się społeczeństwa. Jednak automatyzacja wpływa na perspektywy gospodarcze setek milionów chińskich pracowników w przemyśle i innych sektorach.

Cytując artykuł z 2016 roku, twierdzą, że do 77 procent miejsc pracy w Chinach jest zautomatyzowanych. Jako przykład podają firmę produkcyjną Foxconn, zauważając, że w latach 2012-2016 producent iPhone'a zastąpił ponad 400 000 miejsc pracy w Chinach robotami w ramach starań o osiągnięcie 30-procentowej automatyzacji fabryk do 2020 roku. Mamy nadzieję, że metalowe maszyny również się nie zbuntują. Po przeanalizowaniu wyników chińskiego panelu rodzinnego za okres od 2010 do 2016 roku autorzy twierdzą, że odkryli „znaczący negatywny wpływ wpływu robotów na zatrudnienie i płace”.

„Wykazaliśmy, że wzrost ekspozycji na roboty o 1 odchylenie standardowe zmniejsza prawdopodobieństwo zatrudnienia danej osoby o 6 punktów procentowych (-7,5% średniej), zwiększa prawdopodobieństwo opuszczenia siły roboczej o 1 punkt procentowy (+10,5% w względem średniej) i zwiększa prawdopodobieństwo zgłoszenia bezrobocia o 5 punktów procentowych (czyli 0,17 odchylenia standardowego)” – piszą autorzy w swoim artykule.

Odkryli również, że kontakt z robotami zmniejsza dochód godzinowy (-9%), ale nie wpływa na dochód roczny, ponieważ osoby dotknięte – głównie nisko wykwalifikowani mężczyźni, pracownicy podstawowi i starsi – zwykle pracują dłużej (+14%), aby zrekompensować obniżkę wynagrodzenia, albo popadają w długi. 

 

Podczas gdy wpływ robotów negatywnie wpływa na płace i możliwości zatrudnienia, odnotowujemy wzrost zadłużenia (+10%), co pozwala rodzinom utrzymać ten sam poziom konsumpcji i oszczędności. Mnożenie się robotów zachęca starszych pracowników do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, podczas gdy młodsi pracownicy częściej biorą udział w szkoleniach technicznych lub związanych z pracą, aby utrzymać swoją wartość na rynku pracy.

Przyglądając się wpływowi narażenia na roboty na rodziny, naukowcy twierdzą, że nie widzieli dowodów na wpływ na zachowanie współmałżonków. Odkryli jednak, że ekspozycja na roboty spowodowała nieznaczny spadek liczby dzieci (-1,2 procent). Ponadto wpływ robotów zwiększył czas, jaki rodziny poświęcają na edukację swoich dzieci (+10%) i inwestowanie w zajęcia pozalekcyjne i zajęcia pozalekcyjne dla dzieci (+24%).

 

Autorzy zauważają, że jeśli automatyzacja nie tworzy miejsc pracy, może prowadzić do nierówności. Ich zdaniem kraje rozwijające się powinny szczególnie uważać, aby wzrost wydajności pracy poprzez automatyzację nie przerodził się w niesprawiedliwość ekonomiczną i niepokoje społeczne.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hannto

A jak się to ma do obecnych

A jak się to ma do obecnych czasów? Tak się składa że to wszystko nie stoi w miejscu tylko się rozwija i to często w zupełnie niespodziewanych kierunkach ze względu na wydarzenia losowe. Równie dobrze obecnie trend mógł się odwrócić ze względu na koszty lub z jakiegoś innego powodu. 2016 był dawno i teraz mamy zdecydowanie inną rzeczywistość niż wtedy więc badanie na ten temat z tamtego okresu są nic nie warte.

Portret użytkownika ​euklides

Ale to nie płacę tworzą

Ale to nie płacę tworzą dobrobyt tylko wytworzone dobra. Społeczeństwo ma do podziału tyle dóbr ile ich wyprodukuje. A jeśli robią to taniej i efektywniej niż inne ludy to mogą więcej dóbr zaimportować co jest celem gospodarki. Czemu nic do ciebie admin nic nie dociera?

Portret użytkownika pomożemy???

Niewidomy Czarek ma szansę na

Niewidomy Czarek ma szansę na lepszy los - biedny 7 letni niewidomy skatowany pies obecnie przebywający w Bułgarii . Fundacja zbiera na sprowadzenie go do Polski. Proszę każda złotówka się liczy. Mimo że zbiórka trwa tak dlugo nikt nie wpłaca. Pomóżmy go sprowadzić do Polski i zakończmy jego meke. Nie zasługuje na takie życie. Co trzeba mieć w głowie żeby Niewidomego psa tak urzadzic i zgotować mu taki los;(

Portret użytkownika Endymion

to jest zwykle wyłudzanie

to jest zwykle wyłudzanie pieniędzy, żerujące na dobrym sercy ludzi,, ile jest artykułów na WP, że konik smutny idzie do żeźni bo brakuje 15.000zł na jego uratowanie, a ja powiem, że konina jest jednym z lepszych mięs..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Medium

konina jest jednym z lepszych

konina jest jednym z lepszych mięs..

Są tacy, którym już konina nie wystarczy, więc promują ludzinę, tj. ludzkie mięso.

Jedząc koninę idziesz śladem Ukraińców, którzy woleli swoje konie zjeść, byleby tylko się nie skolektywizować, no i tak zafundowali sobie hołodomor. 

Po II wojnie na tzw. ziemie odzyskane Ameryka przysyłała ludziom konie do pracy w pracy w polu.

Rodowici Słowianie koniny nie jedzą i jeść nie powinni. Mój wujek po zaprzestaniu gospodarzenia konia nie sprzedał, zapewnił mu godziwą emeryturę, aż ludzie przychodzili fotografować.

Portret użytkownika Endymion

Bo to jest przywiązanie

Bo to jest przywiązanie gospodarza do konia, w polskiej tradycji husaria i koń na polu, koń jest niczym święta krowa w Indiach, gdzie ludzie umierają z głodu, a krowy chadzają ulicą. Gdybyś hodowała jelenia i zaprzyjaźniła się z nim, też byś tego mięsa nie tknęła. Konina to dobre mięso, a to że konik ma takie pięknę ślepia? Krowa ma podobne i przywiązuje się do gospodarza.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Kwazar

"Roboty przemysłowe w Chinach

"Roboty przemysłowe w Chinach wypychają ludzi z pracy" I obojętnie czy to w Chinach czy gdziekolwiek indziej to,to nie jest dobry pomysł.To będzie w końcu tych,od tych "pomysłów z robotami" DROGO KOSZTOWAĆ.Zaplacą bowiem cenę najwyższą.

Portret użytkownika Endymion

"zadali sobie kluczowe

"zadali sobie kluczowe pytanie"? nie zadali, une to zaprojektowały. Rewolucję przemysłową/robotyzację kurw.ny tłumaczą tym, że ktoś te roboty musi projektować i serwisować, a ja widze w niedalekiej przyszłości roboty samo projektujące się i samo budujące oraz serwisujące. W fabryce zatrudniającej 10.000 ludzi zostanie 100 od nadzoru ruchu, reszta jak górnicy powinna przejść szkolenia na groomerów (psi fryzjer), tylko, że roboty nie potrzebują psów. Temat przyspiesza, bo jak w fabryce/centrum logistycznym łatwo zastąpić człowieka robotem, to na budowie juz nie. i widzę w tym powód rozkopanego całego Poznania, aby ludzie zdąrzyli to zrobić. Taki Uber, taksówka nie potrzebuje już kierowcy, technologia już jest, trzeba ją wdrożyć. Pracownicy fabryk, magazynierzy, taksówkarze będą w pierszej kolejności zastąpieni SI. Postępy w tym wględzie są ogromne. Każdy próbuje na swój sposób. Biden robotem jest, Macron sterowany przez starą babę przez łóżko, Putlera kolejnego sobowtóra testują, Budyń to Sajanim, a Załęński już jest kolejną generacją, bo sterowany zdalnie z TelAviwu.  WYŚCIG TECHNOLOGICZNY TWA, jak widzicie, pionierzy w Polsce wychodowali dwie kaczki bliźniaczki nawet, a nawet była mowa o trzecim bliźniaku, ale to była chyba nieudana próba genetyczna. Wszyskim przetarł szlak Obammbo, bo naturalnie matkaż żydówka go w Afryce urodziła i wbrew prawu murzynek bambo w Afryce zrodzony z mamy żydóweczki itaty chebana stał się prezydentem, a powinien zostać gubernatorem Hawajów i zamiast wspierać UkroPol/Polin stworzyć na wyspach raj dla ziomeczków w wierze, co to będą uciekać przez Irańskimi rakietami, ale un woli mieć pokój w bunkrze w Patagonii..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ​euklides

A ja uważam, że należy

A ja uważam, że należy zastosować techniki ju-jitsu. Każdy kto nie jest robotnikiem powinien zostać zlikwidowany. Elity są zbędne bo nic nie wytwarzają za to przeżerają więcej niż ktokolwiek inny na ziemi.

Skomentuj