Rozbłysk X 1.1 na Słońcu - rośnie aktywność naszej gwiady

Kategorie: 

Źródło: NASA

Aktywny regionu 3615 na Słońcu, wygenerował kolejne silne rozbłyski. W czwartek, 28 marca 2024 roku, Słońce zaskoczyło nas kolejnym potężnym wybuchem. Około godziny 20:56 UTC z Aktywnego Regionu 3615 wydobył się silny rozbłysk klasy X1.1.

 

Całe zdarzenie rozpoczęło się o 20:50 i trwało do 21:01 UTC. To już trzeci rozbłysk klasy M6+ tego dnia, po wcześniejszych erupcjach o 06:29 UTC (M7.1) oraz 15:56 UTC (M6.1). Podobnie jak w przypadku tych wcześniejszych wybuchów, nie zaobserwowano żadnych sygnałów radiowych, które mogłyby sugerować wyrzut masy korony (CME).

 

W trakcie rozbłysku najbardziej zakłócone były częstotliwości radiowe nad południowo-zachodnimi Stanami Zjednoczonymi oraz Oceanem Spokojnym. Region 3615 ma złożoną konfigurację magnetyczną typu beta-gamma-delta, co oznacza, że jest on w stanie generować kolejne silne i potężne erupcje na powierzchni Słońca. Biorąc pod uwagę, że ten aktywny region znajduje się już blisko zachodniego horyzontu Słońca, w ciągu najbliższych 2-3 dni istnieje zwiększone ryzyko burz promieniowania słonecznego.

Obserwacje z instrumentów satelitarnych GOES i SUVI na pokładzie sondy GOES-16 dostarczyły szczegółowych danych na temat przebiegu tego niezwykłego rozbłysku. Dane z czujnika rentgenowskiego GOES pokazują, że natężenie promieniowania X osiągnęło swoje maksimum w trakcie kulminacji wydarzenia. Obrazy z instrumentu SUVI w kanałach 304 Å i 131 Å uwieczniły dynamikę wybuchu, ukazując intensywne wyrzuty plazmy i materiału słonecznego w atmosferze naszej dziennej gwiazdy.

 

Aktywność słoneczna oczekiwana jest na umiarkowanym do wysokiego poziomie również w piątek, 29 marca. Istnieje 25% szansa na wystąpienie rozbłysku klasy X, głównie z powodu potencjału erupcyjnego Regionu 3615. Prawdopodobieństwo to maleje do szansy na rozbłyski klasy M w sobotę, 30 marca, gdy AR 3615 oddali się za zachodni horyzont Słońca. Przez cały ten czas utrzymuje się również ryzyko wystąpienia burz promieniowania słonecznego kategorii S1 (Minor) - głównie ze względu na potencjał i lokalizację AR 3615.

Szansa na takie zdarzenie maleje w sobotę, gdy ten aktywny region przestanie być widoczny. Parametry wiatru słonecznego w ciągu ostatnich 36 godzin odzwierciedlały zanikający wpływ wyrzutu masy korony, który opuścił Słońce 23 marca. Oczekuje się, że do późnego piątku warunki wiatru słonecznego powrócą do normy. Ponownie mogą się one nieznacznie pogorszyć pod koniec soboty, 29 marca, pod wpływem słabego strumienia wiatru z ujemnie namagnesowanej dziury koronalnej. Pole geomagnetyczne Ziemi utrzymuje się na spokojnym poziomie i oczekuje się, że będzie tak również 29 i 30 marca, ponownie z powodu wspomnianych wcześniej słabych wpływów strumienia wiatru ze strugi koronalnej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Prą do III wojny światowej

Prą do III wojny światowej atomowej na orbicie  ,  a potem będą zganiać , ze to słonko inpuls EMP dało i spaliło satelity :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj