Stacja międzyplanetarna JUICE poleciała na Jowisza

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przygotowała misję kosmiczną znanją jako Jupiter Ice Moon Exploration Mission w skrócie JUICE. Statek kosmiczny został wystrzelony w kosmos na pokładzie ciężkiej rakiety Ariane 5. Celem misji jest zbadanie lodowych księżyców Jowisza: Europy, Ganimedesa i Kallisto, w celu określenia ich struktury i właściwości , a także obecność oceanów wodnych pod ich powierzchnią.

Ważący 6 ton statek kosmiczny jest wyposażony w kamerę, czujniki naładowanych cząstek i fal, magnetometr, radar, spektrometr i różne instrumenty do badania wewnętrznej struktury księżyców. Stacja będzie zasilana dwoma panelami słonecznymi w kształcie krzyża o łącznej powierzchni 85 metrów kwadratowych.

Księżyc Europa - sonda Juno NASA

Naukowcy spodziewają się, że do 2029 roku stacja wykona pięć manewrów asyst grawitacyjnych celem zbudowania wysokiej prędkości. Przeleci kolejno wokół Ziemi, Księżyca i Wenus. Eksperci z ESA przewidują, że latem 2031 roku stacja dotrze do Jowisza i rozpocznie program badań, który potrwa do 2035 roku. W tym czasie wykona 35 przelotów obok księżyców Jowisza i ostatecznie wejdzie na orbitę największego z nich - Ganimedesa.

JUICE zostanie wyposażony w wiele instrumentów naukowych, w tym radary i kamery, aby zbadać powierzchnię lodowych księżyców oraz ich skład chemiczny i fizyczną strukturę wewnętrzną. Misja ma również na celu zbadanie atmosfer Jowisza i jego magnetosfery. Główne cele misji JUICE to zbadanie wody na lodowych księżycach Jowisza i poszukiwanie śladów życia, zbadanie magnetosfery Jowisza i wpływu jej na otoczenie, poznanie struktury wewnętrznej i składu chemicznego lodowych księżyców, zbadanie geologii i powierzchni lodowych księżyców.

Księżyc Ganimedes - sonda Juno NASA

Misja JUICE jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia potencjalnych źródeł życia w Układzie Słonecznym i może pomóc w określeniu, czy lodowe księżyce Jowisza mają potencjał do dalszych badań.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sławek Bulas

Obawiam się że z naukowych

Obawiam się że z naukowych powodów kolejny raz na pokładzie tego ustrojstwa nie znajdzie się stara poczciwa kamera hd, i wciąż będziemy oglądać animacje komputerowe i grafiki z tej podróży Smile No ale cimniokom wystarczy naukowy obrazek z komputera.

Portret użytkownika Wiktor Wektor

To nie żadna tam "stacja"

To nie żadna tam "stacja" badawcza ani "statek" tylko satelitarna sonda pomiarowa nie zdolna do wylądowania, zbadania i ponownego startu. I ta masakrycznie duża masa 6 ton.. z czego oni to zrobili z cementu ? Czy nie wiedzą że istnieją superlekkie materiały kompozytowe, tworzywa sztuczne i spienione metale ? 

Skomentuj