Sztuczna inteligencja demaskuje tajemnice słonecznego pola magnetycznego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Słońce, od wieków inspirujące liryków i artystów, zawsze było fascynujące także dla naukowców. Od tajemniczych plam słonecznych po potężne burze magnetyczne, nasza najbliższa gwiazda jest nieustannie badana, a jej zachowanie stara się przewidzieć coraz bardziej zaawansowana technologia. Niedawno naukowcom udało się osiągnąć przełomowe odkrycie w fizyce słonecznej, a wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Grazu oraz z Skoltech wykorzystał symulacje komputerowe oparte na sztucznej inteligencji, by stworzyć model pola magnetycznego górnej atmosfery Słońca. Dzięki temu modelowi możemy obserwować zachowanie Słońca w czasie zbliżonym do rzeczywistego. To przełomowe odkrycie, które otwiera nowe perspektywy dla badań nad Słońcem i prognozowania pogody kosmicznej.

 

Pole magnetyczne Słońca jest kluczowe dla kształtowania pogody kosmicznej. W miejscach o dużej aktywności, takich jak plamy słoneczne, pole magnetyczne jest szczególnie silne. Przyczynia się to do powstawania niekorzystnych zjawisk w przestrzeni międzyplanetarnej, które mogą uszkodzić naszą nowoczesną infrastrukturę technologiczną, w tym linie energetyczne, lotnictwo i technologię kosmiczną.

 

Dotychczas naukowcy byli w stanie mierzyć pole magnetyczne tylko na powierzchni Słońca. Tymczasem, najbardziej niebezpieczne zjawiska zachodzą w jego koronie - górnej warstwie atmosfery. Tutaj właśnie wkroczyła sztuczna inteligencja.

 

Dzięki sieciom neuronowym wzmocnionym fizyką, badacze połączyli dane obserwacyjne z fizycznym modelem pola magnetycznego. Tym samym udało im się ustalić związek między obserwowanymi zjawiskami a zasadami fizycznymi leżącymi u podstaw aktywności Słońca. Ta symulacja, oparta na danych i prawach fizyki, to wielki krok naprzód w fizyce słonecznej, otwierający nową erę w jej badaniach.

 

Symulacja pozwala na obserwację ewolucji aktywnych obszarów na Słońcu niemal w czasie rzeczywistym. Zaledwie w ciągu 12 godzin obliczenia komputerowe przetwarzają pięciodniową serię obserwacji. To otwiera nowe możliwości dla dokładniejszych prognoz pogody kosmicznej, a tym samym - zabezpieczania naszej infrastruktury przed skutkami burz słonecznych.

 

Niedawny przełom w fizyce słonecznej daje nam nowe narzędzia do lepszego zrozumienia Słońca i przewidywania jego wpływu na Ziemię. Dzięki temu naukowcy będą mogli z większą precyzją prognozować aktywność słoneczną i związane z nią zjawiska kosmiczne. To z kolei pomoże chronić naszą infrastrukturę technologiczną przed niekorzystnymi skutkami kosmicznej pogody, a także przyczyni się do dalszych odkryć w obszarze fizyki Słońca.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj