Tauryna spowalnia starzenie się komórek i przedłuża zdrowie

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Grupa naukowców odkryła, że wraz z wiekiem poziom tauryny we krwi myszy, małp i ludzi znacznie spada. Wykazano, że suplementacja diety tym sulfoaminokwasem przedłuża zdrowe życie u glisty, myszy i małp, a jego niedobór u ludzi jest związany z markerami zaburzeń metabolicznych i stanów zapalnych. Dodatkowo tauryna pozytywnie wpłynęła na liczne oznaki starzenia na poziomie komórkowym i molekularnym. Raport z wykonanych prac opublikowano w czasopiśmie Science.

 

 

Starzenie się organizmu wielokomórkowego jest nieuniknionym wieloczynnikowym procesem, który charakteryzuje się obniżeniem funkcji różnych narządów, corocznym wzrostem ryzyka chorób „związanych z wiekiem” i śmiercią. Jest to związane z ogólnoustrojowymi zmianami stężeń niektórych metabolitów. Jednocześnie w dużej mierze nie jest jasne, czy zmiany te zachodzą w wyniku starzenia się, czy też odwrotnie, same je przyspieszają.

 

Jednym z takich metabolitów jest tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy). Jest podobny do najprostszego aminokwasu glicyny, ale zawiera grupę sulfo zamiast karboksylowej, nie wchodzi w skład białek, ale aktywuje niektóre receptory glicynowe. Tauryna jest szeroko rozpowszechniona w tkankach zwierzęcych (około 0,1 procent masy ciała człowieka). Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu sercowo - naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego, siatkówki oraz mięśni szkieletowych. U ludzi jest składnikiem odżywczym warunkowo niezbędnym (u dzieci całkowicie niezbędnym). Wiadomo, że jego stężenie we krwi koreluje z niektórymi wskaźnikami zdrowia skóry, układu sercowo - naczyniowego, nerwowego i odpornościowego, a także z metabolizmem glukozy, ale jego możliwy wpływ na starzenie się był mało badany.

 

Naukowcy z Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii, Włoch, Singapuru, USA, Turcji, Finlandii i Francji, kierowani przez Vijay Yadav z Columbia University w Nowym Jorku, aby to rozwiązać, rozpoczęli od pomiaru zmian w poziomie tauryny w surowicy za pomocą wieku u myszy, rezusów i ludzi. Okazało się, że systematycznie maleje, tj. od średnio 132,3 nanogramów na mililitr u czterotygodniowych myszy do 40,2 u 56-tygodniowych myszy. U 15-letnich małp było ono średnio o 85 proc. niższe niż u pięciolatków, a u 60-latków był to zaledwie jedna trzecia poziomu pięciolatków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Reklama napujuf z tałryną -

Reklama napujuf z tałryną - przecież one są szkodliwe - tauryna spożywana z naturalnego źródła to dobro dla organizmu.

podprogówka w zdjęciu do artykułu - artykuł sponsored by r... b.... ROFL Tak cieńkie i głupie reklamy , że w oczy szczypie.

A tak poza tematem ale w temacie to ten r... b... to - uwaga , napój kałasznikow , gdzie r... b... wykupił licencję na kałasznikowa i zrobił do tego marketing nazywając r.. b... .

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Najbardiej wpadam w chichot

Najbardiej wpadam w chichot jak widzę jak ludzie zaraz lecą do apteki i kupują te tam suplementa i żrą je i myślą że uciekną przed kostuchą a i tak wszystko jest w genach, jeden pijaczek większa część roku lezy na glebie i chla i zyje już prawie 80 lat a niejeden co robił fitnesy, żarł kapsułki od koncernów, schodził nagle albo rak, kilka miesięcy i nie ma człowieka - wszystko w genach i możesz stanąć na przysłowiowym chuju a i tak nie przechytrzysz swojego terminu, będziesz tylko się łudził całe życie i trząsł o swoje zdrowie itp.

Lucek Wąchozlewski

Skomentuj