Trzęsienie ziemi pod dnem Morza Ochockiego mogło przesunąć oś Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W okolicy Kamczatki dochodzi ostatnio do silnej aktywności sejsmicznej. Jednym z jej objawów było zjawisko, jakie wystąpiło 24 maja 2013 roku na Morzu Ochockim. Bardzo możliwe, że wstrząs o magnitudzie 8,2 stopni w skali Richtera mógł przesunąć oś Ziemi.

 

Zwykle raz do roku dochodzi do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 stopni w skali Richtera. W tym roku już takie było, właśnie w okolicy Kamczatki. Wstrząs miał dużą magnitudę, ale również dużą głębokość. Głównie z tego powodu wpływ wstrząsu nie był tak destrukcyjny, jaki mógłby być gdyby doszło do niego bliżej powierzchni.

 

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk zwracają uwagę, że na Morzu Ochockim praktycznie, co roku dochodzi do silnych i głębokich trzęsień ziemi. Przykładem może być 7.7 w skali Richtera o głębokości 600 kilometrów, do którego doszło w 2008 roku oraz 6,1 w skali Richtera na 640 kilometrach pod dnem z 2009 roku. Można zatem powiedzieć, że mamy tam do czynienia z serią zdarzeń.

 

Ze względu na to, że wstrząs z 24 maja zlokalizowano na 605 kilometrach pod dnem morza, fale sejsmiczne rozchodziły się po całym świecie bez tłumienia, jakie zapewniłaby skorupa ziemska. Odczyty zebrały instytuty sejsmiczne na całym świecie a drżenie budynków odczuwano kilka tysięcy kilometrów od epicentrum. Pod tym względem zdarzenie sprzed kilku dni z pewnością było wyjątkowe.

 

Mimo, że nie było niszczącego tsunami należy zadać pytanie, czy trzęsienie nie mogło wpłynąć na położenie ziemskiej osi. Wiemy z przeszłości, że wstrząsy powyżej 8 stopni w skali Richtera mają taką zdolność i na przykład słynne trzęsienie Tohoku z marca 2011 roku spowodowało przesunięcie osi naszej planety nawet o 25 centymetrów. Podobnie wyglądał wpływ trzęsienia z Chile z 2010 roku oraz trzęsienia w Azji z grudnia 2004 roku. We wszystkich tych przypadkach ze względu na działanie siły odśrodkowej doszło do pewnych korekt osi planety.

 

Nie sposób teraz przesądzać jak zdarzenie z 24 maja wpłynęło na naszą planetę a możliwość przesunięcia osi Ziemi istniała przynajmniej teoretycznie. W tej chwili musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ potwierdzenie lub zaprzeczenie tej hipotezie wymaga przeprowadzenia dokładniejszych analiz.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MaG

Jakie to analizy chcą

Jakie to analizy chcą przeprowadzać? Przy poprzednich trzęsieniach tego typu jużna drugi dzień podawali info, że oś się przesunęła, a tu chcą przeprowadzać jakieś skomplikowane analizy?

Portret użytkownika Outlaw

Cóż, biorąc pod uwagę, że

Cóż, biorąc pod uwagę, że jądro Ziemi nie jest do końca stabilne w ruchu obrotowym to przy takich trzęsieniach i nadaktywności wulkanicznej może faktycznie dojść do zmian geomagnetycznych.
Jeśli założyć rownież oddziaływanie planet, asteroid i całego "śmiecia" kosmicznego, to nie jesteśmy w komfortowej sytuacji. Ba, powiedziałbym nawet że chyba w złej.
Trudno wytłumaczyć (nawet jeżeli naukowcy nas uspokajają) anomalie wydarzające się obecnie globalnie. Śnieg w Hiszpanii i Portugalii w maju, kroczące tornada w Rosji itp. nieszczęścia jasno wskazują, że nie za 20, 50 czy 100 lat, czekają nas trudne warunki. Pozostaje jedynie przygotować się na te zmiany.

PS. Nie wierzcie temu co podają GPS-y. Trymowanie tych urządzeń dotyczy wyłącznie rozwiązań niekomercyjnych. Te śmieszne urządzonka w telefonach i tak nie pokazują prawidłowo pozycji.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

jądro Ziemi podajesz że jest

jądro Ziemi podajesz że jest niestabilne??? skąd to wiesz na jakiej podstawie.
nadaktywność wulkaniczna? ciekawe podaj ile wulkanów jest w fazie erupcji i jak ma się to do przeszłośći, tak samo z trzęsieniami Ziemi - zanim coś napiszesz sprawdź i podawaj fakty a nie bajki.
Ojakich zmianach geomagnetycznych mówisz??
A czy wiesz że na początku XXwieku w Polsce zdarzały się dni czerwcowe kiedy to padał śnieg w Wawie?? i jak to wytłumaczysz.
Modele GPS - jakie trymowanie o co ci chodzi, dlaczego uważasz że są niewiarygodne na jakiej podstawie.
Bedziesz tchórzem czy okażesz się prawdziwym człowiekiem i odpowieszz rzetelnie.

Skomentuj