Uzyskano nowe dane o wybuchu supernowej SN2017 fgc

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Za pomocą teleskopów naziemnych astronomowie z Chin i ich koledzy z innych krajów ujawnili właściwości supernowej SN 2017fgc, która eksplodowała w galaktyce NGC 474.

 

Jak odkryli naukowcy, eksplodująca supernowa należy do gwiazd typu Ia - obiektów, które można znaleźć w układach podwójnych i które są wynikiem termojądrowej eksplozji białych karłów.

 

Gwiazda SN 2017fgc została po raz pierwszy odkryta w 2017 roku jako część galaktyki znajdującej się 96,2 miliona lat świetlnych od Ziemi. W nowym badaniu naukowcy zbadali właściwości supernowej. Obserwowali gwiazdę 12 dni przed i przez 389 dni po jej szczycie. Obliczono, że szczytowa wartość jasności SN 2017fgc wynosi -19,32, a po spadku jasności jej wielkość wahała się w granicach 1,05 jednostki. Szczytowa jasność gwiazdy osiągnęła około 13,2 tredecylionów erg/s, co wskazuje na masę niklu w składzie gwiazdy, która ma masę 0,51 Słońca.

 

Jednocześnie gwiazda różni się od podobnych obiektów typu Ia. Te ostatnie zwykle eksplodują w pobliżu centrum galaktyki, w której się znajdują, podczas gdy SN 2017fgc w momencie wybuchu znajdowała się daleko od centrum swojej galaktyki, tj. w odległości 61 600 lat świetlnych.

 

Teraz astronomowie próbują zrozumieć naturę gwiazdy, na temat której mają już kilka hipotez. Jednak aby je potwierdzić lub obalić, będą potrzebować więcej danych o obiekcie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika mw

Napisałem, że pitolisz jak

Napisałem, że pitolisz jak potłuczony o związku supernowej z ludźmi niszczącymi pomniki i wybuchem w Londynie jakby to był jedyny powód tych wydarzeń. Tymczasem nie ma żadnych powodów, aby twierdzić, że eksplozja supernowej niewidoczna gołym okiem będzie miała jakikolwiek wpływ na ludzkie zachowania. Co innego gdyby była wyraźnie widoczna na niebie nawet w ciągu dnia. Wtedy nieobeznana z astronomią część społeczeństwa mogłaby to interpretować na różne sposoby i wyciągać różne wnioski. W tym przypadku są zdecydowanie bardziej przyziemne powody takich zachowań. Chociaż może jesteś ewenementem i wyciąganie idiotycznych wniosków to właśnie wpływ rzeczonej supernowej.

Skomentuj