W Chinach z powodzeniem połączyli mózg małpy z komputerem – zwierzę było w stanie kontrolować ramię robota

Kategorie: 

Źródło: tg

Zespół chińskich naukowców pod kierownictwem profesora Duana Fenga z Uniwersytetu Nankai przeprowadził pierwszy na świecie udany eksperyment mający na celu połączenie interfejsu interwencji mózg-komputer (BCI) z mózgiem małpy innej niż człowiek. Wcześniej podobne eksperymenty przeprowadzali naukowcy na owcach.

 

W eksperymencie uczestniczyli również specjaliści ze Szpitala Ogólnego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej oraz firmy medycznej Shanghai HeartCare Medical Technology Co. Podczas operacji naukowcy, stosując minimalnie inwazyjną operację bez kraniotomii (trepanacji czaszki), przeprowadzili czujniki przez naczynia mózgu i zatokę strzałkową, docierając do kory ruchowej mózgu małpy. Umożliwiło to identyfikację i zebranie sygnałów elektroencefalogramu (EEG), umożliwiając zwierzęciu aktywne sterowanie ramieniem robota.

 

W przeciwieństwie do amerykańskiej firmy Neuralink, która pracuje nad stworzeniem inwazyjnego interfejsu mózg-komputer (BCI), technologia chińskich naukowców nie wymaga kraniotomii, jest mniej traumatyczna i bezpieczniejsza dla pacjenta. Chirurgia wewnątrznaczyniowa to metoda interwencji bez skalpela, kiedy dostęp do narządu odbywa się przez naczynia. Według profesora Fenga wyniki eksperymentu przyczyniły się do rozwoju interwencyjnego interfejsu mózg-komputer z zaawansowanych badań laboratoryjnych do zastosowań klinicznych.

 

Interwencyjne BCI, obok inwazyjnego i nieinwazyjnego BCI, jest jedną z trzech wiodących technologii w obszarze badań i rozwoju (R&D) w tym segmencie nauk o życiu. Interwencyjne BCI, które łączy mózg z komputerem przy minimalnym zabiegu chirurgicznym, jest mniej szkodliwe niż technologia inwazyjna, a jednocześnie zapewnia lepszą jakość zapisu EEG niż technologia nieinwazyjna.

 

W porównaniu z tradycyjnym inwazyjnym i nieinwazyjnym BCI, według Feng Xinhua, interwencyjny BCI łączy w sobie stabilność rozpoznawania sygnału i bezpieczeństwo.

 

„Sukces pierwszej próby na zwierzętach to przełom od zera do jednego, ale osiągnięcie sukcesu w klinice to proces od 1 do 100, więc przed nami jeszcze długa droga” – powiedział neurochirurg Ma Yongjie ze szpitala Capital Medical University Xuanwu, który brał udział w eksperymencie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

W moich kategoriach moralno

W moich kategoriach moralno-etycznych to się nie mieści.Ale obecnie tego typu kategorie, to można już spokojnie wyśmiać !  Ok, no to ja sie pytam, po co to i czemu to ma służyć, te połączenia małpy z komputerem ? Po to, żeby ta komputerowa małpa mogła jeszcze szybciej zabijać ludzi ? Jakoś innych widocznych zastosowań, obserwując ten świat, to nie widzę. 

Portret użytkownika inzynier magister

doktorzy Mengele z czasem

doktorzy Mengele z czasem będąłą łączyć zwierzęta z ludzmi i potem zrobią humanoida GMO, mieszańcsa z ufo istoami który będzie dla nich bogiem bo tak już piszą w ich oficjalnych dokumentach ! zresztą ich znak masoński to jest mieszanie się istot duchowych z ludzmi i zrobienie ufo istoty !

Opętańcy, duchy, zwierzchności, rządcy świata ciemności i UFO manifestacje hylemorficzne - Hoggard

https://youtu.be/wu14rksNKy8

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika weterynarz

No jak by nie było człowiek

No jak by nie było człowiek od małpy biologicznie ujmując niewiele się różni, więc jest ok. Niektórzy również umysłowo niewiele od małpy się różnią, czyli też można przyjąć, że to przejęzyczenie bardzo dobrze oddaje stan rzeczywisty.

Skomentuj