W Europie zaczęto budować „sztuczne” słońce

Kategorie: 

Źródło: NASA

Europejska organizacja EuroFusion ogłosiła rozpoczęcie nowego projektu. Rozpoczęła się pięcioletnia faza budowy elektrowni DEMO, która pozwoli na komercyjne wykorzystanie syntezy jądrowej.

 

Fuzja jądrowa to reakcja zachodząca w Słońcu i innych oprawach oświetleniowych. Kiedy zderzają się ze sobą dwa atomy, powstaje cięższe jądro. To uwalnia dużą ilość energii.

 

Naukowcy rozpoczęli już prace projektowe nad demonstracyjną elektrownią DEMO. Pozwoli na wykorzystanie czystej energii syntezy jądrowej. Zapewnia nieograniczoną energię.

 

W kilku krajach świata eksperymentuje się obecnie z pierścieniowymi reaktorami syntezy jądrowej, które wykorzystują silne magnesy do utrzymywania gorącej plazmy. Inną nazwą tego aparatu jest tokamak.

 

Projekt mówi, że DEMO to tokamak o mocy od 300 do 500 MW. Zapowiedziano również wsparcie dla zdalnego utrzymania i zarządzania wykorzystaniem trytu. Paliwo do syntezy trytu jest kluczowym składnikiem przyszłych komercyjnych operacji syntezy jądrowej.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Reakcja łańcuchowa rozpadu

Reakcja łańcuchowa rozpadu pierwiastków promieniotwórczych miała  być przyszłością - stała się ogniwem destrukcji. Synteza powyższa jest drugim ogniwem. Te głupki nałkofce psełdo szukaja tylko metod zabijania życia na ziemi.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

Synteza jądrowa już od lat 50

Synteza jądrowa już od lat 50. jest wykorzystywana w bombach tzw. termojądrowych. Podobnie, jak w przypadku reakcji rozszczepienia, łatwiej zbudować bombę, w której gwałtownie wyzwala się dużą ilość energii niż urządzenie, które w kontrolowany sposób będzie przeprowadzało reakcję, zwłaszcza w sposób bezpieczny. O ile reaktory atomowe pojawiły się mniej więcej w tym czasie, co bomby atomowe (pierwszy reaktor produkujący elektryczność uruchomiono w 1956 roku), o tyle na reaktor termojądrowy jeszcze trochę poczekamy (pewnie będzie ok. 100 lat po powstaniu bomb termojądrowych). 

Portret użytkownika euklide⁣s

Energia jest praktycznie

Energia jest praktycznie darmowa, 99% jej kosztów to podatki i opłaty na rzecz państwa oraz monopolizacja przez państwo sektora energetycznego. Problemem są pasożyty społeczne, które utrzymywane są przez państwo.

Skomentuj