W Yellowstone naukowcy wniknęli w głąb największego gejzeru na świecie

Kategorie: 

Źródło: USGS

Gejzer Steamboat, zlokalizowany w parku narodowym Yellowstone, uaktywnił się w zeszłym roku po prawie 3,5 letniej przerwie. Pomimo obszernych badań powód tego przebudzenia pozostaje tajemnicą a jego regularne erupcje wywołały spory niepokój wśród badaczy. Po raz pierwszy naukowcom udało się zobaczyć, jak zbudowane jest „wnętrze” tego najwyższego na świecie gejzeru.

 

Steamboat znajduje się w Parku Narodowym Yellowstone w USA i stanowi część systemu wulkanicznego znajdującego się tam Gorącego Punktu zwieńczonego superwulkanem gotowym do erupcji. Z tego powodu jakiekolwiek pogłębienie wkiedzy na temat zjawisk zachodzących pod powierzchnią ziemi jest bardzo ważne dla właściwiej oceny stanu kaledry Yellowstone.

 

Wyniki badań grupy naukowców z University of Utah pozwalają ocenić głębokość źródeł gejzera, a także dają wyobrażenie o relacji między gejzerem a lokalnym wulkanizmem. Mapa wnętrza gejzera Steamboata, przedstawia szereg kanałów, które pełnią funkcję zasilających go rur z gorącą wodą.  Struktura gejzeru sięga ponad 100 metrów głębokości. 


Zdjęcie: newatlas.com

Według naukowców badania gejzeru dopiero się rozpoczęły i bardzo wiele pozostaje jeszcze do zbadania. Na przykład wciąż nie wiadomo, co dokładnie napędza regularne erupcje Steamboat. Jednocześnie wczesne obserwacje wykazały, że wysokość erupcji gejzeru może sięgać 110 metrów. Odkrycia naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Geophysical Research-Solid Earth.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj