Według klimatystów luty był znowu najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Ubiegły luty stanowi dramatyczny przykład tej tendencji, ustanawiając nowy, smutny rekord jako najcieplejszy luty w zarejestrowanej historii pomiarów. Dane zgromadzone przez europejski organ monitorujący zmiany klimatyczne Copernicus dostarczają rzekomych dowodów na rekordowe przekroczenie temperatur, zarówno na lądzie, jak i na powierzchni morza. Według zwolenników teorii antropogenicznych zmian klimatu, ten dziewiąty z rzędu miesiąc z rekordowymi temperaturami jest alarmującym sygnałem, świadczącym o postępującym ociepleniu.

 

 

Według raportu luty był o 1,77°C cieplejszy niż średnia miesięczna dla okresu przedindustrialnego, tj. z lat 1850 do 1900, oraz o 0,81°C powyżej poziomu z lat 1991–2020. Taka anomalna zmiana w temperaturach pokazuje, jak daleko zaszliśmy w drastycznym ociepleniu naszej planety. Patrząc na cały rok – okres od marca 2023 do lutego 2024, średnie globalne temperatury również ustanowiły nowy rekord, będąc o 1,56°C wyższe w stosunku do epoki przedprzemysłowej.

 

Ocieplenie osiągnęło w tym czasie poziom, który tymczasowo przekroczył krytyczną granicę 1,5 stopnia Celsjusza powyżej epoki przedprzemysłowej, wskazując na potencjalne długokresowe konsekwencje dla naszego klimatu. Naukowcy wyznający klimatyzm są zgodni, że przekroczenie tego progu może doprowadzić do nieodwracalnych i katastrofalnych zmian w środowisku.

 

Klimatystów szczególnie niepokoi to, że przez kilka dni lutego, dokładnie od 8 do 11, średnie dzienne temperatury na całym świecie były „wyjątkowo wysokie”, osiągając poziom 2 stopni Celsjusza powyżej poziomów zarejestrowanych między 1850 a 1900 rokiem. W Europie sytuacja wydawała się jeszcze bardziej dynamiczna, z temperaturami w lutym o 3,3°C powyżej średniej dla lat 1991-2020, przy czym Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała znacznie wyższe temperatury niż zwykle.

 

Dodatkowo tegoroczna zima w Europie została sklasyfikowana jako druga najcieplejsza w historii kontynentu, świadcząc o długoterminowych trendach ocieplenia. A średnia globalna temperatura powierzchni morza w lutym, nie licząc regionów polarnych, ustanowiła nowy rekord, osiągając 21,06°C, co jest wyższe niż jakiekolwiek wcześniej zarejestrowane wartości.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj