Wielki przełom w leczeniu ciężkiej astmy

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Ciężka astma, dotykająca 3-5% z 300 milionów osób cierpiących na tę chorobę na całym świecie, była dotąd wyzwaniem dla medycyny. Jednak nowe badanie SHAMAL, opublikowane w The Lancet, otwiera nowe możliwości leczenia. Benralizumab, nowoczesna terapia biologiczna, pozwoliła 92% pacjentów zmniejszyć dawkę wziewnych steroidów, a ponad 60% całkowicie z nich zrezygnować.

 

 

Astma charakteryzuje się codziennymi objawami duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu, często prowadzącymi do hospitalizacji. Stosowanie wziewnych steroidów, choć skuteczne, wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak osteoporoza, cukrzyca, i zaćma. Badanie SHAMAL, prowadzone przez profesora Davida Jacksona, ukazuje alternatywę dla tej terapii.

 

Benralizumab, zmniejszając liczbę eozynofilów - komórek zapalnych w drogach oddechowych, kontroluje ciężką astmę bez konieczności stosowania dużych dawek steroidów. Jego aplikacja, w formie wstrzyknięć co 4-8 tygodni, dostępna jest w specjalistycznych ośrodkach brytyjskiego NFZ o nazwie NHS.

 

Badanie SHAMAL, obejmujące 208 pacjentów w 22 ośrodkach w Europie, w ciągu 48 tygodni wykazało, że u 90% uczestników nie nastąpiło pogorszenie objawów astmy. Wyniki te są rewolucyjne, wskazując na możliwość uniknięcia skutków ubocznych sterydów.

 

Profesor Jackson podkreśla, że leki biologiczne, takie jak benralizumab, mogą zrewolucjonizować leczenie ciężkiej astmy. Choć wyniki są obiecujące, potrzebne są dalsze badania do określenia bezpieczeństwa i skuteczności tej terapii oraz innych leków biologicznych.

 

Ten przełom w leczeniu ciężkiej astmy otwiera nowe możliwości dla pacjentów, którzy dotychczas byli skazani na codzienne walki z chorobą i jej skutkami ubocznymi. To krok w stronę bardziej skutecznej i bezpiecznej kontroli astmy, pozwalający pacjentom na lepszą jakość życia.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika irfy

Środek jak środek. Nie znam,

Środek jak środek. Nie znam, zobaczy się (mam astmę). Ale ja nie o tym. Drogi Adminie. Ja rozumiem, że obrazki generowane przez SI są darmowe, do tego nie trzeba się pierniczyć z różnymi  prawami autorskimi i podobnymi  głupotkami. Czy  nie dało by się sprawić, żeby ta sztuczna inteligencja nie obrażała tej naturalnej? Owszem, obrazek bardzo ładny. Inhalator również jak żywy, konkretnie Ventolin.  Ale do jasnej cholery, to się zażywa ze zdjętą zaślepką – tą granatową. A nie tak, jak na ilustracji.

Skomentuj