Wyspy Kanaryjskie zostały zaatakowane przez saharyjski pył i huraganowy wiatr

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Na obszarze całego archipelagu Wysp Kanaryjskich, ogłoszono alarm pogodowy. Wszystko przez zjawisko zwane kalima. Jest to rodzaj burzy piaskowej, na skutek pyłu pustynnego porywanego z Sahary przez silny wiatr. Dodatkowo wyspy muszą się zmagać z huraganowymi podmuchami. 

 

Ze względu na słabą widoczność lotniska na Teneryfie i Gran Canarii przestały wykonywać operacje lotnicze. Wiele lokalnych dróg wyłączono z eksploatacji no nic nie było widać. Na Teneryfie dodatkowo odwołano obchody końca karnawału. 

Kalima to coś w rodzaju chmury piasku i pyłu. Co jakiś czas nad Oceanem Atlantyckim pojawia się coś takiego. Przeważnie chmury wzbijają się w okolicach Maroka. Ich fragmenty docierają aż do Amazonii, nawożąc ją w ten sposób za pomocą cennych minerałów. 

 

Gdy trwa kalima całe otoczenie robi się pomarańczowe. Widoczność dramatycznie się pogarsza. Można to porównać do mgły. Jednak w trakcie tego zjawiska powietrze staje się przeważnie gorące i suche. Podczas tej kalimy temperatura powietrza wynosiła 28 stopni Celsjusza, co jak na Wyspy Kanaryjskie jest wysoką wartością. 

Według lokalnych władz, tegoroczna kalima jest najgorsza od 2002 roku. Według hiszpańskich meteorologów atak pyłu i porywistego wiatru, potrwa przynajmniej do czwartku. Władze Guberni Kanaryjskiej zalecają pozostawanie w domach i zabezpieczenie okien oraz drzwi. 

 

Nie dość, że Wyspy Kanaryjskie zmagają się z burzą piaskową, to jeszcze muszą stawić czoła wichurze. W porywach wiatr wieje ponad 150 km/h. Na Gran Canarii przez to zaczęły się rozprzestrzeniać pożary. 

W wielu hotelach znalazły się tysiące turystów, których pobyt dobiegł końca, ale nie mają jak powrócić do domu. Wszyscy na wyspach liczą, że ruch lotniczy zostanie wkrótce przywrócony. 

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj