Alarmujący zanik lodowców Austrii - naukowcy prognozują całkowite stopienie w ciągu 45 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Austria, kraj znany z malowniczych gór i imponujących lodowców, stoi w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego. Zgodnie z najnowszymi danymi, słynne austriackie lodowce alpejskie mogą całkowicie stopić się w ciągu zaledwie 45 lat, co będzie miało katastrofalne konsekwencje dla ekosystemu i gospodarki kraju.

 

Alarmujące dane przedstawił Klub Alpejski Austrii, powołując się na analizy przeprowadzone przez ekspertów. Wynika z nich, że w 2023 roku 93 austriackie lodowce skurczyły się średnio aż o 24 metry. Jeszcze bardziej niepokojące są dane dotyczące dwóch największych lodowców - Pasterze, który stracił 203,5 metra, oraz Rettenbachfernenr, który zmniejszył się o 127 metrów w tym samym okresie.

 

"Jeśli ten trend się utrzyma, do drugiej połowy XXI wieku prawie cała Austria będzie wolna od lodu" - ostrzegają naukowcy z Klubu Alpejskiego. Organizacja wezwała władze do pilnej ochrony lodowców w ramach szerszych działań na rzecz zachowania bioróżnorodności, podkreślając, że regiony alpejskie kraju pozostają pod stałą presją rozwoju ośrodków narciarskich.

 

Niepokojące dane z Austrii wpisują się w ogólnoświatowy trend topnienia największych lodowców na świecie. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), w 2023 roku lodowce doświadczyły największej utraty lodu od początku pomiarów w 1950 roku, zarówno w zachodniej części Ameryki Północnej, jak i w Europie. Tylko w Szwajcarii, siedzibie WMO, alpejskie lodowce straciły 10% swojej objętości w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Topnienie lodowców to bezpośredni efekt postępującej zmiany klimatu, wywołanej głównie przez emisję gazów cieplarnianych pochodzących z działalności człowieka. Rosnące temperatury powietrza i wody powodują, że lód topnieje w zastraszającym tempie, a lodowce kurczą się w zastraszającym tempie.

 

Konsekwencje tak gwałtownego zaniku lodowców w Austrii będą dotkliwe. Lodowce nie tylko stanowią symbol alpejskiego krajobrazu, ale pełnią również kluczową rolę w ekosystemie, dostarczając wody pitnej, regulując przepływy rzek i wspierając różnorodność biologiczną. Ich zniknięcie będzie miało poważne reperkusje dla całego środowiska naturalnego, a także dla lokalnej gospodarki, która w dużej mierze opiera się na turystyce górskiej i narciarskiej.

 

"Musimy natychmiast podjąć zdecydowane działania, aby powstrzymać dalsze topnienie lodowców. W przeciwnym razie Austria straci swoje najbardziej charakterystyczne i cenne elementy krajobrazu" - apelują eksperci z Klubu Alpejskiego.

 

Wezwania te znajdują odzew wśród austriackich władz, które deklarują, że ochrona lodowców jest jednym z kluczowych priorytetów w walce ze zmianą klimatu. Rząd zapowiedział inwestycje w badania naukowe, monitoring lodowców oraz wdrażanie konkretnych działań mających na celu spowolnienie procesu ich topnienia.

 

Jednak eksperci ostrzegają, że bez radykalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych na całym świecie, wysiłki Austrii mogą okazać się niewystarczające. Konieczna jest globalna współpraca i solidarne działania wszystkich państw, aby ocalić lodowce Austrii i innych regionów górskich przed nieodwracalną katastrofą.

 

Czas ucieka, a przyszłość słynnych austriackich lodowców stoi pod znakiem zapytania. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych i zdecydowanych kroków, za kilka dekad ich majestatyczna obecność w alpejskim krajobrazie może odejść w niepamięć.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Ajwaj - "katastrofalne

Ajwaj - "katastrofalne znaczenie....." Pewnie Austria - ogłosi upadłość, bo lodowce dostarczają -"życiodajną wodę". Rzeki wyschną i ziemia zamieni się - w pustynię. Poczytajcie "Przygody Dyla Sowizdrzała", a zwłaszcza o tym jak Dyl - podpisał z Grafem umowę, że (w ciągu 20 lat) - nauczy osła czytać.

Portret użytkownika BG-OG

Konsekwencje nie beda

Konsekwencje nie beda "katastofalne " tylko " naturalne" , bo ich topnienie to proces naturalny w epoce ocieplenia ( ok 10-15 tyś lat)  po której następuje epoka zlodowacenia  (ok 150 tyś lat ). A przypominam, że Europa północna w ciągu ostatniego miliona lat przeżyła kilka takich "epok" .

Skomentuj