Amerykanie przeprowadzili udany test broni laserowej

Kategorie: 

Źródło: USNI News Video

Amerykańska marynarka wojenna przetestowała broń laserową, w warunkach morskich. Eksperyment zakończył się sukcesem. Laser zniszczył specjalnie przygotowanego drona, przy użyciu mocy 150 kilowatów.

 

Opublikowano nawet specjalne nagranie ukazujące moment uruchomienia lasera. Cała operacja trwała zaledwie kilka sekund po których dron został zniszczony. Amerykańskie wojsko planuje wykorzystywać swoje działo laserowe do niszczenia opancerzonych statków i dronów. Rozwój broni laserowej zbliża nas do świata znanego z filmów science-fiction, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak niebezpieczny jest to oręż.

Korzystając z takiego działa, nie ma potrzeby zważania na warunki pogodowe czy zasięg broni. Nawet amunicja nie stanowi problemu. Wystarczy uderzyć w cel odpowiednią ilością fotonów a ten wkrótce ulegnie zniszczeniu. Jeden z uczestników testu kapitan Karrey Sanders, trafnie stwierdził, że rozwój tej technologii zupełnie zmienia sposó prowadzenia działań zbrojnych na morzu.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika znawca

Dokładnie tak jest ...

Dokładnie tak jest ...

Nowoczesna broń laserowa to raczej gadżet na współczesnym polu walki, nie nadaje się ona do wywalczenia przewagi strategicznej. Lasery mają zbyt małą moc w wiązce aby mogły zwalczać cele szybko poruszające się (myśliwce, pociski balistyczne i hipersoniczne lub zwykłe manewrujące), nie stanowią one zagrożenia również dla niewidzialnego wroga marynarki, czyli okrętów podwodnych.

Amerykanie nie posiadają technologii mogącej likwidować rosyjskie jednostki nawodne, w aspekcie walki radio-elektronicznej, nie są oni w stanie zakłócić pracy rosyjskich urządzeń naprowadzania, prowadzenia ognia, namierzania i rozpoznawania. Nawet sami nie są w stanie zabezpieczyć się przed atakiem typu electronic warfare (systemy komputerowe, radary, sonary - jakie posiadają Amerykanie, są podatne na ataki, można je zakłócać, a nawet wyłaczać).

Broń laserowa jednakże może stanowić przełom w walce z prowadzeniem napadu powietrznego i rozpoznania lotniczego, ze strony celów łatwych do zniszczenia np. dronów, śmigłowców bojowych lotnictwa morskiego, lekkich konstrukcji nawodnych jak kutry rakietowo-torpedowe i innych małych okrętów nawodnych, które są dalej podstawą rozpoznania morskiego, ciągle w wielu marynarkach wojennych świata.

To, co rzuca się skrajnie w oczy, między badaniami rosyjskimi, a amerykańskimi na polu broni laserowej to jest to, że USA oscyluje w uzbrajaniu marynarki nawodnej w działa laserowe (a nawet i w kinetyczne), z kolei Rosja zwraca uwagę na konieczność wyposażenia w broń laserową - własnej obrony powietrznej i to właśnie do tego segmentu, kieruje ona rozwiązania technologiczne, bazujące na strzelaniu wiązką lasera.

Tak więc, Amerykanie rozwijają broń laserową przede wszystkim w celu, podniesienia zdolności bojowych wśród broni o charakterze czysto ofensywnym (współczesna marynarka nawodna prędzej taką ma definicję, bo jej jednostki to ogromne platformy bojowe, a nie tak jak kiedyś, gdzie - marynarka nawodna służyła głównie do obrony wód terytorialnych, natomiast okręty podwodne stanowiły o sile orężu ofensywnego ogółu marynarki).

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Skomentuj