Budowa nowej stolicy Indonezji zagraża populacjom rzadkich orangutanów i delfinów

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Władze Indonezji zamierzają zbudować od podstaw nowe główne miasto kraju na wyspie Borneo, ponieważ obecna stolica Dżakarty szybko tonie z powodu podnoszącego się poziomu mórz. Jednak ekolodzy obawiają się nieodwracalnych szkód dla środowiska z powodu tych planów.

 

 

Zagrożone orangutany, długonose małpy, delfiny z Irawadi i inne rzadkie gatunki indonezyjskich zwierząt mogą ucierpieć z powodu budowy miasta Nusantaru na wyspie Borneo, które stanie się nową stolicą Indonezji. Lokalni ekolodzy i ekoaktywiści uważają, że utworzenie metropolii o powierzchni około 260 tysięcy hektarów (czterokrotnie większej od Singapuru) zaszkodzi endemicznej (żyjącej tylko w tym regionie) lokalnej faunie.

 

Na terenie budowy nowej stolicy jest już 127 orangutanów, którymi opiekuje się Borneo Orangutan Conservation Foundation. Zwierzęta te kiedyś utraciły swoje zwykłe siedliska z powodu wylesiania w celu produkcji węgla, drewna i oleju palmowego. Według badań populacja orangutanów borneańskich w latach 1999-2015 zmniejszyła się prawie czterokrotnie - z 204 tys. do 56 tys. osobników.

 

Największym zmartwieniem jest to, że zatoka Balikpapan stanie się gigantycznym szambo dla odpadów Nusantary. Szacuje się, że około 400 hektarów lasów namorzynowych wzdłuż wybrzeża zatoki Balikpapan zostało już oczyszczonych, aby zrobić miejsce dla portu węglowego i rafinerii ropy naftowej. W przyszłości zostanie tam położona autostrada do najbliższego miasta Balikpapan do Nusantar, a także kolejny port do dostarczania materiałów budowlanych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Indonezja częściowo jest

Indonezja częściowo jest swoim własnym katem. Poziom wód się podnosi z uwagi na zmiany klimatu. Klimat się zmienia, gdyż lasy deszczowe są wycinane i nie ma co pochłaniać CO2. Lasy deszczowe są wycinane z uwagi na urbanizację, industrializację, hodowlę zwierząt i uprawy rolne. Koło się zamyka.

Portret użytkownika Hegemon

Dżakarta została zbudowana na

Dżakarta została zbudowana na terenach bagnistych i dla tego teren się obniża. Gdyby poziom oceanów się podnosił to taki sam efekt by był na wszystkich terenach nadmorskich a nie jest. Zasada naczyń połączonych chyba nadal obowiązuje. 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika ecik

ponieważ obecna stolica

ponieważ obecna stolica Dżakarty szybko tonie z powodu podnoszącego się poziomu mórz to nie jest prawda.Dzakarta sie zapada a nie tonie. Dżakartę zbudowano na bagnach; w dodatku przepływa przez nią 13 rzek, które wzbierają i występują z brzegów w porze monsunów. W ostatniej dekadzie poziom wielu ulic obniżył się aż o 2,5 metra

Portret użytkownika Wiktor Wektor

To niech zaprzestaną

To niech zaprzestaną budowania czegokolwiek na dzikich dotąd terenach. Ziemia nie jest tylko naszą własnością, zwierzęta i rośliny też mają do niej prawo. U nas wcale nie jest lepiej.. ziemia uprawna, łąki i nieużytki znikają stając się placem budowy domów jednorodzinych ale co gorsza ten sam los spotyka działki leśne. A urzędnik nie stawia przeszkód, chcesz "odrolnić" zgoda, chcesz "wylesić" nie ma problemu.. Problem się zacznie jak będziemy musieli importować żywność od obcych i zabraknie spokojnych czystych miejsc do odpoczynku. Głupota ludzka nie ma granic bo ludziom (hominidom) wszystko przeszkadza. Krzaki na skraju pola, rowu melioracyjnego a nawet w zagajniku, młodniku czy na miedzy.. wszystko wycinają. To gdzie mają się podziać polne zwierzęta i ptaki ? Do jakiej liczby musi dojść populacja ziemian ?, żeby ktoś w końcu powiedział -DOŚĆ ! 
Wiecie ile osób mieszka w najbardziej zaludnionym mieście świata ? = 37,3 mln czyli tyle ilu polaków w Polsce.. jedno miasto.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/01/20/do-2050-roku-przybedzie-14-nowych-megamiast-ogromny-wzrost-w-afryce/

Ale jakby co to "cicho..sza" przeludnienia nie ma.

Skomentuj