Co drugi człowiek na świecie może cierpieć na zaburzenia psychiczne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W świetle globalnego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Queensland i Harvard Medical School, okazuje się, że zaburzenia psychiczne mogą dotknąć co drugiego mieszkańca globu do 75 roku życia. Wyniki analizy są niepokojące i wywołują pytania o przyszłą opiekę zdrowotną, zwłaszcza nad młodszym pokoleniem.

 

Badanie, w którym przeanalizowano dane od ponad 156 tysięcy respondentów z 29 krajów w latach 2001-2022, objęło 32 światowe badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące zdrowia psychicznego. Szczególnie zwrócono uwagę na 13 zaburzeń psychicznych, takich jak duże zaburzenie depresyjne, zespoły lęku, PTSD, alkoholizm, ADHD i inne. Wywiad z diagnozą psychiatryczną pozwolił oszacować ryzyko rozwoju tych zaburzeń do wieku 75 lat.

 

Wyniki badania ukazują zatrważający obraz. Oczekuje się, że 50% populacji może rozwinąć co najmniej jedno zaburzenie psychiczne przed ukończeniem 75 lat. Najczęstszymi zaburzeniami okazały się te związane z nastrojem, takie jak depresja lub różne rodzaje lęków. Co więcej, ryzyko wystąpienia niektórych zaburzeń psychicznych różniło się w zależności od płci. Depresja, fobie specyficzne i zespół stresu pourazowego okazały się najczęstsze wśród kobiet, podczas gdy u mężczyzn dominowały alkoholizm, depresja i fobie specyficzne.

 

Jedno z kluczowych odkryć badania dotyczyło faktu, że znacząca część zaburzeń psychicznych ujawnia się po raz pierwszy w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Mediana wieku zachorowania wyniosła 19 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet, a szczytowy wiek pierwszego zachorowania wynosił 15 lat.

 

To badanie podkreśla wagę wczesnej interwencji, zwłaszcza u młodych ludzi. Naukowcy zwracają uwagę, że pracownicy służby zdrowia psychicznego powinni kłaść szczególny nacisk na wczesną diagnozę i interwencję wśród najmłodszych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

To jedna strona medalu a

To jedna strona medalu a drugą jest wrogość wynikająca z chciwości, która wcale nie musi być czysto materialna. W otoczeniu wrogo nastawionych osobników (czyli np.takich którzy chcą wydrzeć, pobrać, zaczerpnąć dla siebie cudzą energię) gdzie o przyjaciół trudniej niż o sztabkę złota - cieżko nie zbzikować. 

Skomentuj