Dziura koronalna na Słońcu wywoła burzę magnetyczną na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Wczoraj i dzisiaj na tarczy słonecznej można zaobserwować dziurę koronalną, która w ciągu najbliższych dwóch dni z pewnością spowoduje burze geomagnetyczną na naszej planecie.

 

Dziura koronalna, czyli obszar będący otworem w magnetosferze Słońca, znajduje się w dolnej części tarczy słonecznej. Sprawia to, że strumień naładowanych cząstek, który jest z niej emitowany, dotrze do Ziemi tylko częściowo. Właściwie jedynie "omiecie" naszą planetę. Według prognoz amerykańskiej agencji NOAA, możemy się spodziewać raczej słabej burzy geomagnetycznej na poziomie G1, w trakcie której indeks planetarnych fluktuacji magnetycznych Kp, wyniesie najwyżej poziom 5 lub nieco więcej. 

Dziura koronalna na Słońcu

Szanse na pojawienie się zorzy polarnej na terenie naszego kraju są niewielkie, jednak jakieś istnieją. Jak wiemy niejednokrotnie w trakcie trwania burzy przybiera ona na sile, a indeks planetarny Kp szybko leci w góre. Jeśli pojawi się szansa na zobaczenie zorzy polarnej postaramy się o tym poinformować.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika mariusx78

Śledzę już od kilku lat

Śledzę już od kilku lat stronkę 'sdo.gsfcnasa.gov' i muszę przyznać, że niekiedy "stan" słońca jest bardzo dziwny i niepokojący. Należy na stronie wejść w zakładkę 'Data', następnie kliknąć w zakładkę 'Data Links' pod zdjęciem słońca, i na samym dole 48hr video.

Portret użytkownika Burza magnetyczna

Przy takim ułożeniu dziury

Przy takim ułożeniu dziury koronalnej wątpię czy będzie kp4 .Aby w naszych szerokościach zobaczyć zorzę kp powinno osiągnąć 7-8 jednostek .Te wartości są nie osiągalne przy obecnej aktywności .

Skomentuj