Dziwne zjawisko świetlne na Ukrainie

Kategorie: 

http://kramarik.com.ua/index.php?newsid=10773#.TyFsDS75ZYA.mymailru

W znajdującej się na wschodzie Ukrainy miejscowości Kramatorsk zaobserwowano niezwykłe zjawisko świetlne. Nocą pojawiły się słupy światła.

 

Meteorolodzy tłumaczą, że to normalne zjawisko towarzyszące silnym mrozom. Mimo to mieszkańcy w większości byli zaskoczeni. Wielu z nich przecierało oczy ze zdziwienia. Niektórych budzili domownicy.

Słupy światła były połączone ze swoimi źródłami na ziemi. Efekt atmosferyczny zadziałał jak naturalne światłowody i wyciągnął światło na znaczne wysokości. 

Zjawisko przynosi również skojarzenia do teleportowania lub do zstąpienia aniołów. Rzeczywiście bardzo malownicze.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dan

Są naukowcy oraz

Są naukowcy oraz pseudonaukowcy.Ci dródzy zazwyczaj nie przeznaczają zbyt wiele czasu na dokładne badanie danego zjawiska określając przy tym definicję,która zazwyczaj mija się z prawdą.Co do naukowców to nie rozumiem dlaczego oni trafiają do tego samego worka co psełdonaukowcy!!!Prawda jest taka że gdyby nie oni to pewnie do tej pory siedzielibyśmy w jaskiniach.Nauczmy się dzielić ludzi zamiast w płytki sposób określać ich jednoznacznie!
 

Portret użytkownika Judyta

Witam wszystkich! Ten piękny

Witam wszystkich! Ten piękny efekt świetlny jest łatwy do wyjaśnienia prostymi prawami fizyki. Słup światła, to nie jest skupiona wiązka promieniowania elektromagnetycznego, jak w laserze. Widoczne piękne słupy światła nad latarniami to po prostu smugi kondensacyjne (nie mylić z chemitralsami), jak za samolotami. Przy mroźnej i bezwietrznej pogodzie nad świecącymi latarniami unosi się konwekcyjnie strużka ogrzanego przez latarnię powietrza. Jeżeli latarnia przed zaświeceniem była lekko ośnieżona, lub oszroniona, to wraz z ogrzanym powietrzem unosi się do góry para wodna, która w mroźnym powietrzu kondensuje, podobnie jak w spalinach za samolotem. Na powstałych kryształkach lodu rozprasza się światło od latarni, dając efekt słupa świetlnego. Światło nie jest tam skoncentrowane, a jedynie widoczne, gdyż, jeśli przenika przez czyste powietrze, to z boku nie jest widoczne. Smugi kondensacyjne za samolotami też są piękne i oglądałem je z zachwytem, dokąd nie dowiedziałem się, że mogą być celowo zanieczyszczane truciznami.Gorąco pozdrawiam wszystkich miłośników uroków zimy. Mam w pokoju + 6 st C.Maximus

Portret użytkownika edmund

Maximusie - dobrze, że

Maximusie - dobrze, że próbujesz to wytłumaczyć takim prostym mechanizmem.  Niemniej uwaga @Anrzej1 jest na miejscu (tzn uwaga, że swiatło nie ma / nie musi mieć / związku z latarniami).
 
Mam troche lat, niejeden siny mróz widziałem. A takich efektów nigdy! NIGDY.  Myslę, że takich jak ja, wielolatkow, obytych z mrozem jest tu większość.
 
Wytłumaczenie tego parowaniem, czy sublimacją, śniegu znad latarni nie wydaje sie właściwe, bo efekt byłby masowo powtarzalny.
 
Od siebie dodam coś takiego:  pewnej ostrej bezśnieżnej zimy szedłem ścieżką między drzewami. W jednym miejscu na ziemi pojawił się pas matowego światła - miał pół metra szerokości i kilkaset długości. Odcinał się bardzo wyraźnie. Pomyślalem, że latarnia tak ziemię oświetla, ale błąd - tam nie było żródeł światla. Pomyślałem że Księżyc między gałęziami i chmurami, ale błąd - Księżyc był za chmurami. Przełożyłem nogę - ale błąd - na pas nie padł żaden cień z mojej nogi.
Światło ścielilo się po ziemi niezależnie. Jakby sama powierzchnia trawy/ziemi tak świeciła.
 
Wyjaśnisz?
 

Portret użytkownika ciekaw

...zadam pytanie pomocnicze

...zadam pytanie pomocnicze może wtedy coś się wyjaśni... czy Ty lub ktokolwiek z Twoich znajomych, czy też osób czytających ten teks zaobserwowali podobne zjawiska w ciepłą letnią, wiosenną lub nawet jesienną noc? Innymi słowy mówiąc w noc, w którą nie ma sniegu?

Portret użytkownika edmund

@ciekaw.  Pytasz więc masz

@ciekaw.  Pytasz więc masz Smile
 
Nie wiem co widzieli moi znajomi czy inni uzytkownicy forum, ale ja w życiu widziałem:
1.  to co opisałem wyżej  (zima; przy dość dużej wilgotności, bo akurat wtedy na kilka dni odwilży trafiło; śniegu mało),
2.  światła latarni układające sie w powietrzu w kształt krzyża prostego oraz innym razem ukośnego.  Pogoda jesienno deszczowo mglista.
3.  światła latarni dające ok. metrowe słupki w górę i w dół od żródła światła. Pogoda jesienno deszczowo mglista.
 
To tyle.  Każda z tych rzeczy jakoś daje mi się wytłumaczyć kondensacjami i załamaniami (oprócz pierwszej).  Ale nigdy sobie tym zbytnio głowy nie zawracałem.

Strony

Skomentuj