Energia słoneczna i wiatrowa po raz pierwszy pokrywają zapotrzebowanie na energię elektryczną w Belgii

Kategorie: 

Źródło: tg

Belgijski operator sieci Elia ogłosił, że 29 maja kraj wytworzył wystarczającą ilość energii słonecznej i wiatrowej, aby pokryć całe zapotrzebowanie krajowe. Rekord padł w ciągu dnia i choć jego powtórzenie w nocy nie jest jeszcze możliwe, po raz pierwszy udowodniono w praktyce, że energia odnawialna może całkowicie zastąpić paliwa kopalne.

 

Rekordowy szczyt produkcji zielonej energii nastąpił między 13:00 a 13:30 w poniedziałek 29 maja. Farmy fotowoltaiczne i wiatrowe wytworzyły łącznie 8303 MW energii elektrycznej, bijąc niedzielny rekord 7695 MW. To więcej, niż wymagali wówczas wszyscy konsumenci energii elektrycznej w Belgii.

 

Według wykresu opublikowanego przez firmę Elia udział energii słonecznej w rekordowej produkcji energii elektrycznej był znacznie wyższy niż udział wiatru i wyniósł około 5500 MW, w porównaniu do 2803 MW z wiatru.

 

„Chwile takie jak te podkreślają potrzebę nowego modelu rynku, który zachęca do elastycznej konsumpcji. W ramach tego modelu konsumenci posiadający elastyczne urządzenia, takie jak pompy ciepła i pojazdy elektryczne, będą mogli ładować swoje urządzenia, gdy dostępna będzie duża ilość taniej, ekologicznej energii elektrycznej, pomagając jednocześnie utrzymać równowagę sieci” – powiedział operator w oświadczeniu wydanym z tej okazji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

Super, jestem za. Tylko co w

Super, jestem za. Tylko co w nocy i prezez resztę czasu, czyli przez 300 dni w roku kiedy jest tzw "susza klimatyczna dla OZE" ??  "Banków energii" na 2 tygodnie jak nie było , tak nie ma. Są tylko takie na 2 godziny i też co 4-5 lat do wymiany , przy dzisiejszej technologi baterii. Brak recyclingu. Zaśmiecimy świat w ciagu 20 lat

Skomentuj