Fruktoza może być główną przyczyną otyłości i chorób metabolicznych

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Przełomowe badanie przeprowadzone przez naukowców z kampusu medycznego Uniwersytetu Kolorado w Anschut rzuciło światło na znaczącą rolę, jaką fruktoza odgrywa w rozwoju otyłości i powiązanych chorób metabolicznych. Powszechnie wiadomo, że fruktoza przyczynia się do przyrostu masy ciała, ale to badanie, opublikowane w Philosophical Transactions , dostarcza kompleksowej analizy tego, w jaki sposób fruktoza przyczynia się do otyłości, cukrzycy i stłuszczenia wątroby.

 

Dr Richard Johnson, główny autor badania i profesor w Szkole Medycznej Uniwersytetu Kolorado, wyjaśnia, że ​​fruktoza działa inaczej niż inne składniki odżywcze, redukując energię aktywną i aktywując „przełącznik przetrwania”, który magazynuje paliwo w przypadku niedoborów zasobów. Fruktoza, która odpowiada za słodycz owoców, jest spożywana w zachodnich społeczeństwach głównie w postaci cukru stołowego i wysokofruktozowego syropu kukurydzianego, co stanowi odejście od diety, na której polegali nasi przodkowie przed nastaniem chudych miesięcy zimowych.

 

Badanie wykazało, że fruktoza stymuluje przyjmowanie pokarmu i zmniejsza spoczynkowy metabolizm energetyczny, podobnie jak zwierzęta przygotowują się do hibernacji. Ponadto stwierdzono, że spożycie fruktozy prowadzi do przyrostu masy ciała, insulinooporności, wysokiego ciśnienia krwi, stłuszczenia wątroby i innych problemów metabolicznych.

 

Dr Johnson podkreśla znaczenie tego badania: „Ta praca gromadzi dowody na to, że fruktoza, specyficzny węglowodan, może odgrywać kluczową rolę w rozwoju otyłości i cukrzycy. Nie tylko gromadzi różne hipotezy, ale także śledzi pochodzenie wpływu fruktozy na nasze zdrowie, sięgając do naszych przodków i zwierząt hibernujących.”

 

Aby zrozumieć, jak fruktoza wpływa na nasz organizm, konieczne jest zbadanie mechanizmów jej działania na poziomie komórkowym. Spożycie fruktozy wiąże się ze zmniejszeniem wydatku energii czynnej i uszkodzeniem mitochondriów, czyli ośrodków energetycznych komórek odpowiedzialnych za produkcję energii. To zakłócenie produkcji energii może przyczynić się do przyrostu masy ciała i zaburzeń metabolicznych.

 

Ponadto wykazano, że fruktoza zmienia poziom hormonów, takich jak leptyna i grelina, które regulują apetyt i uczucie sytości. Ta nierównowaga hormonalna może prowadzić do zwiększonego spożycia pokarmu i zwiększonego prawdopodobieństwa przejadania się, co ostatecznie prowadzi do otyłości.

 

Nie można ignorować obecności fruktozy we współczesnej diecie. Powszechne stosowanie cukru stołowego i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy w przetworzonej żywności i napojach powoduje, że ludzie codziennie spożywają nadmierne ilości fruktozy. Nadmierne spożycie fruktozy w połączeniu z siedzącym trybem życia stwarza doskonałą pożywkę dla przyrostu masy ciała i zaburzeń metabolicznych.

 

Dr Miguel A. Lanaspa, jeden ze współautorów badania, wyjaśnia: „Nasze organizmy po prostu nie są przystosowane do radzenia sobie z nadmiernymi ilościami fruktozy, które obecnie spożywamy. W przeszłości fruktozę pozyskiwano z naturalnych źródeł, takich jak owoce, które zawiera inne korzystne składniki odżywcze i błonnik. Jednakże wysoki poziom fruktozy w nowoczesnych dietach obciąża nasz układ metaboliczny”.

 

Wyniki tego badania mają istotne implikacje dla zdrowia publicznego. Rozumiejąc szkodliwy wpływ fruktozy na nasz organizm, decydenci, pracownicy służby zdrowia i pojedyncze osoby mogą podjąć aktywne kroki w celu zwalczania otyłości i powiązanych chorób.

 

Dr Peter Steenwinkel, kolejny współautor badania, podkreśla znaczenie zajęcia się spożyciem fruktozy na poziomie społecznym. Stwierdza: „Ograniczenie spożycia cukrów dodanych, zwłaszcza tych zawierających wysoki poziom fruktozy, powinno być priorytetem w strategiach zdrowia publicznego mających na celu zapobieganie otyłości i chorobom metabolicznym”.

 

Eksperci opowiadają się także za zwiększeniem świadomości społecznej i edukacją na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego spożycia fruktozy. Jeśli ludzie będą świadomi wpływu fruktozy na swoje zdrowie, będą mogli dokonywać świadomych wyborów dotyczących zdrowego odżywiania.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z kampusu medycznego Uniwersytetu Kolorado w Anschut podkreśla centralną rolę fruktozy w rozwoju otyłości i chorób metabolicznych. Ujawniając, jak fruktoza wpływa na nasz organizm i badając jej występowanie we współczesnej diecie, badanie to dostarcza cennych informacji na temat walki z epidemią otyłości.

 

Ponieważ w dalszym ciągu rozumiemy złożoność odżywiania i jego wpływ na nasze zdrowie, ważne jest, aby nadać priorytet informacjom opartym na dowodach i promować zrównoważone podejście do odżywiania i stylu życia. Rozumiejąc rolę fruktozy i dokonując świadomych wyborów, możemy dążyć do zdrowszej przyszłości.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Zgadzam się - fruktoza

Zgadzam się - fruktoza naturalnego pochodzenia jest nieszkodliwa a wręcz pożądanym cukrem prostym do bezpośredniego zużycia jako nośnik energii w organiźmie - ale tylko naturalnego pochodzenia raz jeszcze !!!

Fruktoza czy glukoza ale osobno - syrop fruktozowo-glukozowy to syf !!!

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj