Iran uruchomił pierwszą elektrownię atomową

Kategorie: 

Elektrownia atomowa Bushehr: - źródło:power-technology.com

Irańska pierwsza elektrownia atomowa rozpoczęła prace. Doszło do tego dokładnie 28 kwietnia a informacja pochodzi z oficjalnych źródeł irańskich. Szef irańskiej agencji atomowej, Fereydoun Abbasi-Davani, potwierdził skuteczne uruchomienie i włączenie do sieci energetycznej Iranu nowej 940 megawatowej elektrowni Bushehr.

 

Osiągnięcie to przez światowe mocarstwa może być przyjęte za dowód znacznych postępów w programie atomowym. Izrael i USA prawidłowo rozumuje, że skoro przygotowywany jest atak na Iran to otaczany z wszystkich stron Teheran spróbuje budowy broni jądrowej. Jest to poza tym lepsze dla regionu, gdy będą dwa mocarstwa regionalne z bronią jądrową niż tylko jedno, czyli Izrael.

 

Swój program jądrowy rozpoczęła również Jordania. Niedobór prądu elektrycznego w regionie będzie powodował wzrastająca ilość lokalnych programów atomowych. Czy to oznacza, że wszystkich trzeba zbombardować? Izrael zbombardował już w przeszłości reaktory w Iraku i w Syrii. Wszystko to oparte jest o założenie, że jeśli ktoś potrafi skonstruować elektrownię jądrową to będzie w stanie skonstruować również bombę atomową.

 

Smaczku wszystkiemu dodaje fakt, że elektrownia Bushehr była poczatkowo budowana w ramach kontraktu niemieckiego Siemensa, ale została dokończona z kontraktorami rosyjskimi. To chyba powoduje, że Izrael nie odważy się zbombardować tej elektrowni. Muszą się w to włączyć Amerykanie, którzy ostatnio w stronę Rosji wysyłają dziwne sygnały sprawiające wrażenie uległości we wzajemnych stosunkach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika borygo

mam pytanie do tych co

mam pytanie do tych co pilnują czemu nie ma moch wypowiedzi za inteligentnne wywarzone czy co????? C do ellektrowni nikt teraz nie zatakuje z prostej przyczyny bo katastrofa jaka była w czarnobylu to pikus co by tam stało a co do wojny ona bedzie pytanie tylko kiedy za duzo jest interesów sprzecznych pytanie czy chiny w to wejdą wtedy dla Ameryki będzie nie tylko nie wesoło ale nie do smiechu i straty jhakie mieli w iraku i Afganistanie to pikuś z tym co tam moze byś .

Portret użytkownika Zenek

Bonus leży w paliwie do tych

Bonus leży w paliwie do tych elektrowni. W Fukushimie wykorzystywano mieszanke uranowo-plutonową z której, jak zgodnie twierdziły media, juz się bombę zrobić da bez zmudnego wirówkowania. I ponieważ technologa wyprażania paliwa by było zdatne do celów militarnych w różnych "demokracjach" używane jest od lat nie dziwcie się szczekaniu na irański program jadrowy. Oni się boją iż ir ańczycy pójda tylko ich kłamliwą ścieżką o "pokojowym" wykorzystaniu zurzytego paliwa jądrowego.

Portret użytkownika Pio'76

Co do elektrowni Bushehr, to

Co do elektrowni Bushehr, to nie obyło się bez "incydentów" podczas jej uruchamiania. Na elektrownię był przeprowadzony atak cybernetyczny:"Złośliwe, ale jednak arcydziełoStuxnet od razu po pojawieniu się został nazwany najbardziej wyrafinowanym spośród istniejących wirusów. Żaden inny program nie wykorzystywał czterech nieznanych wcześniej luk systemowych na raz. Stuxnet rozprzestrzenił się szczególnie intensywnie na terenie Indii, Indonezji oraz Iranu. O jego niszczącym potencjale świadczy zaś fakt, iż jego łupem padło aż 60 procent wszystkich komputerów w Iranie.Analiza złośliwego kodu oraz fakt, iż otwarcie elektrowni atomowej w mieście Bushehr przełożone zostało nagle na inny termin, doprowadziły niemieckiego naukowca Ralpha Langnera do wniosku, iż Stuxnet został stworzony w celu zniszczenia konkretnej irańskiej elektrowni. Świadczy o tym natura samego programu, który pozostaje uśpiony do momentu, aż trafi na podatny grunt. Wtedy uaktywnia się - powodując szkody. Takim sygnałem do aktywacji jest rozpoznanie przez Stuxnet maszyn z oprogramowaniem marki Siemens, często używanym w przemyśle. Tym samym Stuxnet i jego złośliwy kod pozwalają zdalnie przejąć kontrolę nad systemami informatycznymi w zakładach przemysłowych.Atak motywowany politycznie?„Przeprowadzenie takiego ataku wymagało wielu specjalistycznych umiejętności” – mówi Langner. „Weźmy pod uwagę wszystkie wykorzystywane luki, ukradzioną przez twórców Stuxnet dokumentację potrzebną do zaprojektowania ataku, itp. Zostało to wykonane przez wysoko wykwalifikowany zespół ekspertów, w którym przynajmniej część osób posiadała wiedzę na temat działania informatycznych systemów kontrolnych w przemyśle. To nie była robota domorosłego hakera siedzącego w piwnicy swoich rodziców. Wydaje mi się, że rodzaj zasobów niezbędnych do przeprowadzenia takiego ataku wskazuje na udział konkretnego państwa”.Na swojej stronie Langner pisze, że przestawione przez niego wnioski mają charakter spekulacji i nie istnieją niezbite dowody na to, że jest dokładnie tak jak mówi. Langner nie ma stuprocentowej pewności co do celu ataku, jak i co do tego, jakich zniszczeń mógłby dokonać.Prawdziwy przełom„Stuxnet stanowi prawdziwy przełom w podejściu do kwestii bezpieczeństwa” – komentuje Łukasz Nowatkowski z G Data Software. „Program okazał się dużo bardziej niebezpieczny niż się na początku spodziewano. Jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy, Internet coraz częściej staje się środkiem ataków motywowanych politycznie. Stuxnet jest pierwszym tak wyraźnym sygnałem, że ewentualna wojna w cyberprzestrzeni jest coraz bardziej realnym scenariuszem. Niedawne ataki hakerów na Google, na infrastrukturę informatyczną Estonii czy też na stronę partii szwedzkich demokratów wpisują się w ten sam wątek. Jest to bodziec dla wielkich firm oraz instytucji, aby dołożyły wszelkich starań na rzecz poprawy bezpieczeństwa”.http://www.gdata.pl/nowosci,cyberatak-na-iranska-elektrownie-atomowa

Portret użytkownika Zenek

"Stuxnet od razu po

"Stuxnet od razu po pojawieniu się został nazwany najbardziej wyrafinowanym spośród istniejących wirusów. Żaden inny program nie wykorzystywał czterech nieznanych wcześniej luk systemowych na raz." - nie ma nieznanych wczesniej luk w newralgicznych systemach. Są tylko niewykorzystane operacyjnie trojany i backdoory. W takich windowsach chociażby każda poprawka zamyka jedne "znane i spalone" i otwiera na ich miejsca "nowe do wykorzystania przez służby". Reszta to mitologia o tym, "że się nie da wszystkiego dokładnie sprawdzić". Jak sie nie chce to sie nie da, proste.

Portret użytkownika lukassss

no pewnie ! niech sie boja

no pewnie ! niech sie boja ,niech robia w portki, tylko kto? . co oni winni, że stali sie niewolnikami? wielka mi radocha z tego powodu że teraz i amerykanskie bufony i opętani izraelici, i na dodatek jeszcze teraz iranscy muzułmanie będa zagrożeniem dla świata...dom wariatów . dopóki amerykanie, izraelczycy i muzułmanie z taką wprawą będą wychowywac kolejne pokolenia niewolnikow gotowych umierac dla glupich ,nic nie wartych idei ,żeby kontynuowac wyzysk(jakos nie uważam za lepsze rozwiązanie muzułmańskiego fanatyka Ahmadineżada i Ajatollaha) ,nic sie nie zmieni. w końcu masy musza sie obudzić i zdać sobie sprawę że Polityczne Interesy poszczególnych nacji to przykrywka żeby nam wodę z mózgu robić....Rżnij karabinem w bruk ulicy, Twoja jest krew a ich jest nafta;)polityka miedzynarodowa czyli jak zabic wszystkich innych żebysmy to My mieli , powodzenia w galaktyce z takim nastawieniem:D

Skomentuj