Jak renifery widzą światło ultrafioletowe i nie ślepną od niego?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Renifery widzą światło w widmie ultrafioletowym. Być może, jak wcześniej sądzono, ich wzrok ewoluował, aby chronić je przed drapieżnikami. Teraz naukowcy twierdzą, że mechanizm chroniący oczy reniferów przed światłem ultrafioletowym może przynieść korzyści ludziom.

 

 

Wiele badań dotyczących regionów północnych skupiało się na porostach i ich właściwościach przeciwutleniających. Jednak ochrona reniferów przed uszkodzeniem wzroku przez promieniowanie ultrafioletowe pozostała na uboczu.

 

Znalezienie pożywienia w zimnym i ubogim w zasoby środowisku jest trudnym zadaniem, a oczy reniferów mogły ewoluować, aby pomóc im się wyżywić. Takie założenie przyjął profesor antropologii z Dartmouth College Nathaniel Dominy, współautor badania opublikowanego w czasopiśmie i-Perception.

 

Lustrzana tkanka w oczach renifera zmienia kolor z zielonkawo - złotego latem na jasnoniebieski zimą. Uważa się, że zjawisko to pomaga zwierzętom pokonać niski poziom światła podczas polarnej zimy. Naukowcy postanowili jednak zrozumieć, dlaczego renifery widzą światło w widmie ultrafioletowym.

 

Wcześniej wśród naukowców dominowała hipoteza, że specyficzny wzrok reniferów stał się taki, który służy ochronie przed drapieżnikami, umożliwiając dostrzeżenie jasnych, prawie białych wilków polarnych w śnieżnym krajobrazie.

 

Nathaniel Dominy wyjaśnił, że większość zwierząt aktywnych w ciągu dnia czerpie korzyści z unikania niebezpiecznego światła ultrafioletowego. Ponadto śnieg odbija promieniowanie ultrafioletowe, co zwiększa problem, dlatego osoby przebywające na śniegu bez specjalnych okularów zaczynają cierpieć na ślepotę śnieżną.

 

Renifery żywią się głównie mchem reniferowym, który w rzeczywistości jest porostem fruticozowym. Jego wirujące, chrupiące dywany są powszechne na północnych szerokościach geograficznych, ale można je spotkać także znacznie dalej na południe, na przykład w regionie Samara w Federacji Rosyjskiej.

 

Dominy dodał, że oczy renifera zawierają dużo witaminy C, która korzystnie wpływa na odbudowę uszkodzonych komórek.

 

Profesor przyznał, że z jego badań nie wynikały bezpośrednie korzyści biomedyczne. Jednak zrozumienie, jak zwierzęta radzą sobie w ekstremalnych warunkach, może przynieść korzyści osobom cierpiącym na tę samą ślepotę śnieżną.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Pytnie w tytule i .......

Pytnie w tytule i ....... żadnej odpowiedzi w treści - wiadomo , legendarny rydaktoszyna  tallinn - brafo ty.

poniżej troche więcej odpowiedzi niż od redaktoszyny zasięgnie pierwsze lepsze z internetu jak w rzeźni - wytnij i wklej

Kocia zdolność widzenia w ultrafiolecie

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że tylko oczy gadów i ptaków są zdolne wykrywać ultrafiolet. Parę lat temu angielscy biolodzy – Ron Douglas and Glen Jeffery – opublikowali badania dowodzące, że zdolność tę posiadają też niektóre ssaki, w tym i koty. Odkrycie to stać może się kluczem do wytłumaczenia pewnych dość osobliwych zachowań naszych domowych pupili. Dzięki zdolności widzenia w ultrafiolecie kot może bowiem nie tylko widzieć ślady pozostawionej przez inne zwierzęta uryny, ale i lgnąć do niektórych tkanin czy leżącego na biurku kserograficznego papieru. Zarówno do białych proszków do prania, jak i białych kartek często dodawane są wybielacze optyczne. To jednak, co dzięki nim nam wydaje się bielsze, w oczach kotów okazuje się jaskrawe i rażące. Biel, w tym również ta bijąca z weterynaryjnego fartucha, może wzbudzać więc bądź to lęk, bądź fascynację naszych domowych pupili.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj